Vyšší příspěvek na péči? Zapomeňte, Jurečka zákon zpackal

Resort práce a sociálních věcí si nepříjemně zahrává s lidmi, kteří jsou odkázáni na příspěvek na péči

Vyšší příspěvek na péči? Zapomeňte, Jurečka zákon zpackal
Marian Jurečka | Profimedia.cz

Už několik let se jim slibuje jeho navýšení. Letos oproti plánům neproběhne… A sliby se slibují pro změnu na příští rok.

Kdo příspěvek na péči pobírá? Zhruba 370 tisíc lidí, kteří potřebují pomoc dalších osob, si ročně rozdělí přes 37 miliard korun. Jenže příspěvek pohybující se od 880 korun do 19 200 korun se už několik let nezvyšoval. Podle některých odborníků tak částka neodpovídá skutečným potřebám jejích příjemců. A ti jsou odkázáni třeba na finanční pomoc rodiny.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka sliboval, že významné změny nastanou už letos. Jednak se měl příspěvek zvýšit, dále se měl přijmout valorizační mechanismus, který by dávku v budoucnu zvyšoval automaticky. A měl vzniknout nový stupeň příspěvku pro ty, kterým ani nejvyšší možná částka nedostačuje.

Jenže proti se ozval jak ministr financí (kvůli dalším výdajům), tak spousta institucí. Zákon byl prý tak mimořádně nepovedený, že souhlasná stanoviska byla v připomínkovém řízení prakticky raritou. Po smršti připomínek zákon Jurečka radši stáhl.

Jenže příjemci dávky jsou už dost nespokojení. A nečitelná politika lidoveckého ministra se už propisuje rovněž do volebních preferencí celé KDU-ČSL. Jen několik dní poté, co ministerstvo přiznalo stažení zákona, a vzbudilo tak velkou pozornost, politik přispěchal s dalším slibem. Lidé se vyšší dávky dočkají, ale až někdy příští rok.

Tak snad se Jurečka z předchozího neúspěchu poučí a předloží zákon v přijatelnější formě. Nebo stačí počkat do předvolebního období. Tam zpravidla podobné změny procházejí výrazně snáz.