Vysoká hra o oddlužení

Jednodušší osobní bankrot dostupnější pro více dlužníků se vrací do hry. Věřitelé novinky odmítají, prý odnaučí lidi splácet.

Vysoká hra o oddlužení
Počty nových exekucí v posledních dvou letech výrazně klesly. V dluhové pasti ale zůstávají desítky tisíc lidí. | Tomáš Novák týdeník HROT

Zkrácení oddlužení na tři roky místo dnešních pěti, zrušení dětských dluhů nebo zavedení chráněného účtu. S novým rokem se do Poslanecké sněmovny vrátilo téma dluhů, a to hned v několika právních normách.

Chráněný účet, na který si předlužený člověk může nechat posílat výplatu, aniž by hrozilo její kompletní zabavení exekutorem, poslanci odkývli už v lednu. Na škrtnutí exekucí vedených na nezletilé panuje také poměrně široká shoda. Naopak návrh novely insolvenčního zákona provázejí vášnivé debaty.

Pokud by prošla nová podoba insolvencí, mělo by to vliv na statisíce lidí s více exekucemi. Po letech bezvýchodného splácení, kdy se dluh kvůli úrokům nijak zásadně nezmenšuje, by se mohli dostat rychleji z dluhové pasti. Věřitelé jsou ale proti a mají mezi poslanci mnoho sympatizantů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit