Vyplaťte nám zisk. Nebo rovnou všechno

Akcionáři fondu Arca Capital CEE jsou před valnou hromadou poněkud neklidní.

Vyplaťte nám zisk. Nebo rovnou všechno
Slovenský finančník Pavol Krúpa je - vedle jiných funkcí - předsedou dozorčí rady fondu Arca Capital CEE. | Profimedia.cz

Spekulace o finančních potížích, které sužují slovenskou podnikatelskou skupinu Arca Capital, ovlivní i nejbližší valnou hromadu investičního fondu Arca Capital CEE. Jeden z akcionářů totiž navrhuje fond rozprodat a zlikvidovat, další požaduje výplatu nerozděleného zisku z minulých let. Valná hromada akcionářů fondu, jež spadá do kategorie fondů kvalifikovaných investorů, se koná ve čtvrtek 25. června.

Akcionář Martin Březovský navrhl, aby fond vyplatil celý loňský zisk ve výši přes 37 milionů korun. Současně požaduje, aby fond Arca Capital CEE rozprodal zbývající majetek a ukončil činnost k 31. prosinci 2021. Další akcionář Ladislav Šembera požaduje vyplacení 35 tisíc korun na akcii, což by znamenalo snížení vlastního kapitálu fondu o zhruba jednu třetinu. Jak dále fond uvedl v rámci informační povinnosti k České národní bance, představenstvo fondu k těmto návrhům vydalo nesouhlasné stanovisko.

Podle výroční zprávy fondu Arca Capital CEE za rok 2019 patří mezi největší akcionáře dvě firmy ze skupiny Arca (14 procent akcií), Arca Brokerage House se svými klienty (přes 15 procent), fond Arca Opportunity (9,9 procenta) a Krupa Global Investments (9,7 procenta). Zbývajících 51 procent mají ostatní investoři.

Hodnota aktiv ke konci loňského roku dosahovala 936 milionů korun, hlavní podíl zde měly půjčky a nakoupené dluhopisy – často v rámci skupiny Arca nebo směrem k bývalému šéfovi Arca Capital Pavolu Krúpovi. Dalším významným aktivem byl 36procentní podíl ve společnosti Ondrášovka Holding. Ta vlastnila výrobce minerálních vod Ondrášovka a Karlovarská Korunní, letos v dubnu ale obě firmy prodala společnosti Kofola.

O finančních potížích slovenské firemní skupiny Arca Capital informovaly v polovině června Hospodářské noviny a specializovaný web Poradci-sobě.cz. Arca Capital vedená Rastislavem Veličem (bývalý hlavní akcionář Pavol Krúpa se z firmy loni stáhl) měla potíže s úhradou splatných směnek. „Jak jsme již dříve sdělili, v důsledku omezení likvidity na trhu, jsme byli nuceni prodloužit splatnost některých cenných papírů. Týká se to objemu, který představuje méně než jedno procento spravovaných aktiv. Své závazky Arca postupně řeší,“ reagovala mluvčí Arca Capital Terézia Barčíková.