Výpadek, který může přijít draho. Rozdělí se Facebook?

Šestihodinový kolaps Facebooku nahrál zastáncům názoru, že by firma měla povinně prodat služby Instagram a WhatsApp kvůli monopolnímu postavení na trhu.

Výpadek, který může přijít draho. Rozdělí se Facebook?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Sociální síť Twitter se v pondělí pochlubila historickým rekordem: připojilo se k ní nejvíc lidí najednou za celou dobu její existence. Důvod byl jednoduchý – uživatelé hned tří konkurenčních platforem neměli po dobu téměř šesti hodin „sociální“ internetové spojení se světem. Ve většině zemí světa je Twitter jedinou alternativou.

Právě fakt, že najednou zkolabovaly hned tři sociální platformy s celkem miliardou uživatelů, znovu ukázal na problémy koncentrace moci u společnosti Facebook, jejich „matky“.

Jednotlivé sociální platformy především využívají různé skupiny lidí či firem. Typicky třeba uživatelé komunikátoru WhatsApp nemají účet na Facebooku. Jeho klienty se stali nedobrovolně, jen kvůli akvizici malé firmy internetovým gigantem. Na výpadek ale doplatili stejně jako uživatelé Facebooku. Technické problémy tak zasáhly mnohem širší skupinu lidí než bez tak velké dominance Marka Zuckerberga.

Majitel Facebooku šestihodinový absťák uživatelů pocítil záhy na ceně akcií. Ty klesaly v posledních dnech už kvůli růstu cen amerických dluhopisů. Kolaps služeb pád prohloubil na pět procent. Vyjádřeno v dolarech, Zuckerberg za pár hodin „zchudl“ téměř o šest miliard dolarů.

 
Vývoj akcií Facebooku

Cena akcií se nicméně může brzy vzpamatovat. Druhý negativní efekt výpadku by ovšem pro firmu byl podstatně bolestnější. Výpadek služeb Facebooku přišel zrovna v den, kdy společnost požádala americký soud, aby smetl se stolu případ týkající se právě jejího monopolního postavení. 

Před soud pohnala Marka Zuckerberga americká Federální obchodní komise kvůli zneužívání monopolního postavení na trhu už loni v prosinci. Napoprvé neuspěla, druhý pokus proto přišel letos v létě. Nyní dostala další, velmi silný argument pro svá obvinění. Co kritizuje?

Facebook údajně zneužívá svého postavení a upevňuje je tím, že skoupí každou relevantní konkurenci. Podle komise dohlížející na hospodářskou soutěž firma pokračuje ve stejné taktice, jakou použila už v případě zmiňovaného Instagramu a WhatsAppu. Jestliže sama není schopná vyvinout určitý typ služby, ovládne jakoukoli konkurenční firmu, která má náskok.

A nejen to. Komise tvrdí, že manažeři firmy každou akvírovanou konkurenci vzápětí „pohřbí“, aby neparazitovala na dřívějších službách. Reálně je tak prý prakticky nemožné, aby ve Spojených státech vznikla a vyrostla firma, jež by mohla sociální síti i jejímu messengeru konkurovat. Komise proto žádá, aby se Zuckerberg WhatsAppu i Instagramu vzdal a prodal je.

Soud žádost Facebooku o stažení případu odmítl, a spor tak bude pokračovat dál. Výsledek je sice zatím nejistý, pondělní dlouhý výpadek služeb nicméně posílil i politické tlaky. Především americká levice situaci okamžitě využila k tvrdé kritice tržní dominance Facebooku a dalšímu volání po nuceném prodeji WhatsAppu a Instagramu.