z týdeníku The Economist
Výkresy za miliardu
Na světě je nový způsob oceňování patentů. Vynálezy 65 lidí mají podle něj hodnotu přes miliardu dolarů

Padesát milionů patentů, které byly podle odhadů celosvětově uděleny, je důkazem lidské vynalézavosti. V globálu však většina té sbírky připomíná intelektuální smetiště. Najdete na něm uskutečnitelné nápady, za které nikdy žádná firma nezaplatila, uskutečnitelné nápady, které neuspěly, a hromadu naprostých absurdit. V roce 2007 se například nepodařilo obnovit patent na sendvič s burákovým máslem a džemem zbavený kůrky.
Nechte v seznamu jen ty, které dávají smysl a jsou legálně vymahatelné, což znamená, že je za ně hrazen poplatek patentovému úřadu, aby zůstávaly v platnosti, a zbude vám šestnáct milionů patentů. Loni jich bylo uděleno 1,6 milionu.
Neocenitelné
Většinu z nich vlastní společnosti, ale účetní rozvahy a běžné účetnictví se na stanovování jejich hodnoty dvakrát nehodí. Nefunguje ani to, když vezmete pořizovací cenu a odpisy. Právníci místo toho pracují se subjektivními čísly, která vycházejí z takových faktorů, jako jsou pravděpodobná hodnota patentu, tantiémy a historie soudních sporů. Řada firem má za to, že nemá cenu patenty oceňovat, protože samotný proces vyjde na desítky tisíc dolarů.