Vyhráli jsme, ohlásil Trump. Volby v USA jsou ale dál těsné

Úřadující prezident USA Donald Trump tvrdí, že volby už jsou rozhodnuté a poukazuje na velké rozdíly v klíčových státech. Hlasy se však dále sčítají a ve vítězství věří i Joe Biden.

Vyhráli jsme, ohlásil Trump. Volby v USA jsou ale dál těsné
Americký prezident Donald Trump | Profimedia.cz

Trump vyhrál důležité souboje v Texasu či Ohiu a dobře si vedl v dalších tzv. swing státech Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. I v nich se ale situace začíná zamotávat. Pokud by se mu povedlo je získat, měl by velmi blízko k celkovému vítězství. „Co se mě týká, tak už jsme vyhráli,“ okomentoval Trump průběžné výsledky. Bez důkazů pak hovořil o zdržení sčítání hlasů jako o podvodu a ostudě země. Zároveň dodal, že se chystá obrátit na americký nejvyšší soud, aniž by uvedl, čeho se stížnost bude týkat.

Stávající šéf Bílého domu ale zatím nemá nic jisté. Výsledky jsou totiž stále jen průběžné. Ve hře jsou navíc ještě miliony korespondenčních hlasů, které mohou výrazně promluvit například do klíčového boje v Pensylvánii. Očekává se, že jejich sčítání se může protáhnout na několik dní.

Ještě před Trumpem vystoupil s vyjádřením i Joe Biden, který dle svých slov věří, že je na cestě k vítězství. Zároveň však uvedl, že vyhlašování vítěze není na něm nebo na Trumpovi, ale na voličích. Kandidát demokratů podle Fox News překvapivě zabodoval v Arizoně, která je tradičně nakloněna republikánům. Nepodařilo se mu naopak oslovit hispánské voliče, což se promítlo například do jeho porážky na Floridě.

Letošní volby provází mimořádně velký zájem. Podle odhadů by se volební účast mohla pohybovat až kolem 67 procent, což by bylo nejvyšší číslo za téměř sto let. Hlas v prezidentských volbách by odevzdalo na 160 milionů Američanů.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní