Vyhraje Babiš příští volby?

ANO je suverénním favoritem příštích voleb, jako už dlouho nikdo nebyl. Celá věc má však pár háčků…

Vyhraje Babiš příští volby?
Andrej Babiš | Profimedia.cz

Počítejte s námi. 30, 30, 32, 31, 34; 16, 17, 16, 17, 16; 14, 14, 13, 13, 11. Přidejme u každého čísla „%“ a máme tu kvartální vývoj volebního modelu ANO, Pirátů a ODS za poslední rok a čtvrt. Není co řešit, chtělo by se zvolat. ANO roste, Piráti stagnují, ODS klesá.

K pochopení pocitu takřka nezvratného dalšího vítězství se ale vraťme o nějakých sedm osm let zpátky. Babiš přišel v situaci, kdy bylo zle. Ekonomicky i politicky. Pravicové vlády vedly zemi v situaci krize. Snažily se udržet vyrovnaný rozpočet i za cenu porušení kánonu, tedy nezvyšování daní. Konkrétně ODS vládla po roce 2006 dvakrát a ani jednou nedovládla do konce, protože se koalice pokaždé rozpadla.

Právě v této situaci přichází na scénu Babiš a jeho ANO. Přináší jednoduché poselství: „Postaráme se o vás, ukončíme krizi a zajistíme politickou stabilitu.“ A své sliby splní. Ne díky Babišovi, ale mimoděk, a často dokonce jemu navzdory krize opravdu odeznívá, ekonomika roste. Babiš si kupuje a koupí nejen značnou část důchodců, ale i další cílovky, na které minulé vlády opakovaně zapomínaly. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit