Vyhodil sám sebe a vydělal

Když firma ohlásí obzvlášť překvapivě nepovedené výsledky hospodaření, obvykle to nemá za následek prudký růst ceny jejích akcií.

Vyhodil sám sebe a vydělal
John Foley | Profimedia.cz

Právě to se však minulý týden povedlo americké společnosti Peloton, která se živí převážně prodejem cyklistických trenažérů napojených na internet. Peloton ohlásil za poslední kvartál ztrátu 439 milionů dolarů (za poslední půlrok čítala 815 milionů) a meziroční pokles tržeb na 1,3 miliardy dolarů z 1,47 miliardy – to v období, kdy očekával naopak prudký růst tržeb (a v předcházejícím roce jeho tržby vzrostly o 120 procent).

Takový výsledek stál místo generálního ředitele firmy Johna Foleyho, jenž v reakci na tlak akcionářů týž den odstoupil. Vtip je v tom, že hlavním akcio­nářem firmy je… John Foley. Ještě než se sám rozhodl k vlastnímu vyhazovu, našel 800 milionů úspor a vyhodil 2800 dalších zaměstnanců.

Zprávy o změně managementu a úsporách zabraly na burze, kde za posledního půl roku firma ztratila na osmdesát procent hodnoty. Během následujících dnů stoupla cena jejích akcií zhruba z 35 na 39 dolarů.

Protože však celkově je Peloton stále levný, začali se o něj zajímat prvoligoví kupci, Amazon a Nike. Jejich souboj může cenu akcií vyhnat ještě podstatně výše, z čehož může mít největší radost (coby největší akcionář) znovu John Foley.