Vydařený reparát

Investoři se o akcie online prodejce léčiv Pilulka doslova poprali; poptávka převýšila nabízený počet akcií o 536 procent. Druhým vítězem této pranice je pražská burza.

Další debakl, jaký se nedávno odehrál v případě úpisu akcií České zbrojovky, si už burza nemohla dovolit. Naopak informace z trhu naznačují, že ve stopách Pilulky chtějí jít další české společnosti.

Jistá obměna na burze je nezbytná, když některé společnosti z trhu mizí kvůli změně vlastníka (CME) nebo nucenému výkupu zbývajících akcií v držení minoritářů (PFNonwovens). Koho bude zajímat, když na burze zůstane pár stagnujících společností, které investory potěší jednou za rok výplatou dividendy? Pražské burze podobný úpadek reálně hrozil, nakonec ji zachránil příchod společností Moneta Money Bank a Avast; ty dnes patří mezi nejvíce obchodované tituly.

Na druhou stranu, český akciový trh má ještě co dohánět. Jak vypadá pořádné IPO, předvedla světu v minulých týdnech společnost Allegro, kterou lze stručně popsat jako polský Amazon. Na varšavské burze upsala nové akcie v hodnotě 55 miliard korun a během prvního týdne po vstupu na trh hodnota společnosti vzrostla dvojnásobně.

Je to paradox, ale veřejné emise akcií fungují v době koronavirové krize stejně dobře jako v čase prosperity. Hlavně vyšší a střední příjmové skupiny domácností cítí, že od státního důchodového systému nelze čekat zázraky a že si budou muset naspořit na stáří samy. Třeba právě díky investování do akcií.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní