Vybrané články
z týdeníku The Economist

Vyčpělý Black Friday. Vmáčknutí slev do jednoho dne vychází z módy

Oblíbený svátek nakupování už dávno není, co býval. Přinejmenším v Americe.

Vyčpělý Black Friday. Vmáčknutí slev do jednoho dne vychází z módy
ilustrační foto | Shutterstock.com

Oxfordští lexikologové nedávno vyhlásili slovem roku „blursday“, do češtiny nepřeložitelný termín vyjadřující stav, kdy v karanténním domácím vězení ztrácíte přehled o tom, co je za den. Pandemií způsobený zmatek se však očividně neomezuje jen na domácnosti. BestBuy, největší americký maloobchod s elektronikou, nedávno vyhlásil, že „Black Friday není jen jeden den v roce – trvá měsíce“.

Začátek předvánoční nákupní horečky, který letos připadl na 27. listopadu, býval rájem amerických maloobchodníků. Původ výrazu „Black Friday“ (Černý pátek) bývá tradičně připisován filadelfským policistům, kteří tak popisovali peklo v ulicích města, které rozpoutali příměstští nakupující a turisté, kteří se do města nahrnuli před každoročním zápasem amerického fotbalu mezi armádou a námořnictvem, pořádaným první neděli po Díkůvzdání. V 80. letech si obchodníci všimli, že se tak mohou zviditelnit – a začali při té příležitosti nabízet velké slevy a „megaakce“, aby lidi vytáhli od svátečních tabulí s krocanem mezi regály.

 

Dnes americké obchody dělají pětinu svátečního obratu, definovaného jako prodeje za listopad a prosinec, za pět dní od Díkůvzdání po „Kyberpondělí“. Tak v roce 2005 pojmenovala Národní maloobchodní federace (NRF) první pracovní den po svátečním víkendu, kdy obchody zaznamenávají zvýšené online prodeje. Černé pondělí obvykle přiláká dvakrát tolik fyzických nakupujících než všechny ostatní nákupní horečky v Americe.

Letos se však kvůli covidu-19 mnoha zákazníkům nechtělo prorážet si cestu davem ke zlevněným svatebním šatům a televizím. A tak velké maloobchodní řetězce jako Best Buy prodloužily Black Friday ze šílených 24 hodin na několik týdnů. Walmart, Target a další supermarkety avizovaly slevy na sváteční zboží už od 11. října.

Namísto obchoďáků prošpikovaných Santy a jmelím nabídly vylepšené rozhraní svých e-shopů, velkorysé podmínky pro vracení zboží a snadnější vyzvedávání zboží před prodejnami. Vzhledem k tomu, že pandemie v podstatě zlikvidovala cestování a další „zážitkové“ výdaje, přinejmenším část ušetřených peněz půjde na nákupy zboží, podotýká Jill Standishová z poradenské společnosti Accenture. NRF očekává, že letošní sváteční maloobchodní prodeje stoupnou ve srovnání s rokem 2019 o pět procent, protože přátelé a příbuzní si budou chtít dárky vzájemně kompenzovat odloučení.

Ale i kdyby měla NRF ve svém odhadu pravdu, letošní žně příliš nezmění na stagnaci sváteční nákupní sezony. Její podíl na celoročních maloobchodních tržbách se po většinu posledního desetiletí pohyboval pod 19 procenty, zatímco v roce 1992 tvořil 20,2 procenta. Online nakupování nabízí permanentně nižší ceny, proti nimž jednorázové slevy v kamenných obchodech neznějí tak lákavě.

V tomto světle nevypadá lákavě ani tlačenice v obchodě na Black Friday. Ten den stoupají internetové prodeje (i když v tomto ohledu vede přinejmenší od roku 2016 Kyberpondělí). Loni se plná třetina obchodů z celkového obratu 23 miliard dolarů uskutečnila online. Letos by to mohla být téměř polovina.

 

Myšlenka vmáčknout celý hon na slevy do jediného dne každopádně vychází z módy. Od roku 2019 pořádá Amazon slevovou akci Amazon Prime Day – a ta trvá 48 hodin. A letošní Singles’ Day, čínská nákupní extravaganza, která normálně připadá na 11. listopadu, trvala plných 11 dní.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.