Všichni proti Macronovi. Vlajka EU pobouřila protikandidáty

Vyvěšení vlajky Evropské unie na Vítězném oblouku zadělalo Emmanuelu Macronovi na problém. Do předvolebního boje ji zatáhli všichni (krajně) pravicoví protikandidáti.

Všichni proti Macronovi. Vlajka EU pobouřila protikandidáty
Vlajka Evropské unie vydržela na Vítězném oblouku v Paříži jen pár dní | foto Profimedia.cz

Ještě před Českem bude Radě Evropské unie předsedat Francie. Při této příležitosti vyvěsily tamní úřady vlajku Evropské unie pod Vítězným obloukem. A Emmanuelu Macronovi tím zadělaly na pořádný problém před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž by měl obhajovat mandát.

Ve Francii totiž v současné době panuje vůči Evropské unii značná skepse, což se kromě jiného projevuje ve vysoké popularitě krajně pravicových kandidátů na prezidenta: Marine Le Penové a Érica Zemmoura. Oba na vyvěšení vlajky zareagovali hodně ostře.

„Zkrášlit Vítězný oblouk pouze barvami Evropské unie, aniž by byla přítomna státní vlajka, je skutečným útokem na identitu našeho národa. Tento památník uctívá naše vojenská vítězství a nachází se v něm hrob neznámého vojína,“ uvedla v prohlášení Le Penová, která zároveň pohrozila, že Státní radě podá žádost o odstranění symbolu EU. Pobouření na twitteru vyjádřil i Zemmour, který Macrona přímo obvinil.

Ovšem nejenom zástupci krajní pravice se vůči tomuto rozhodnutí vymezili. Přidala se i zástupkyně konzervativní strany Valérie Pécresseová, která má podle nejnovějších průzkumů největší šanci dostat se s Macronem do druhého kola prezidentských voleb. Její vyjádření nebylo tak ostré, požadovala v něm však, aby vedle vlajky EU vlála i ta francouzská. Takový názor měl navíc oporu v zákonech. Podle dekretu z roku 1963 je skutečně nakázáno, aby na památkách vedle evropských symbolů vždy figurovala i francouzská trikolora.

Ostatně s velkou kritikou se přidala i značná část veřejnosti. Na internetu například kolovaly obrázky, které vedle sebe zobrazovaly Francii obsazenou nacisty a vlajku s hákovým křížem vlajícím z Vítězného oblouku a současný výjev se symbolem EU.

Úřady pak vlajku Evropské unie z Vítězného oblouky rychle stáhly, což Le Penová označila jako velké vítězství. Tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune však tvrdí, že vyvěšení symbolu EU bylo už dopředu naplánováno jen na několik dní a s jeho odstraněním se počítalo na minulou neděli.

Od Macrona ale mohlo jít i o promyšlený krok. Jeho strana Republika v pohybu (LREM) si nechala udělat vlastní průzkum, z něhož vyplynulo, že jeho různorodý elektorát spojuje hlavně velká podpora Evropské unie. Macronovi protikandidáti se pak obávají, že předsednictví Radě EU se bude snažit zneužít pro svůj zisk ve volbách.