Vše zelené. V novém burzovním indexu DAX rozhodují emise

Čím méně emisí oxidu uhličitého, tím větší váhu mají firmy v německém burzovním indexu pro udržitelné investory. Oproti klasickému DAX vypadly energetické koncerny E.ON a RWE, které spalují uhlí a mají jaderné bloky.

Vše zelené. V novém burzovním indexu DAX rozhodují emise
Frankfurtská burza, ilustrační foto | Shutterstock.com

Všechno přebarvíme nazeleno. Německá společnost – po sektoru automobilů, lodí, tanků a energetiky – vychází vstříc i investorům, kteří chtějí mít ve svém portfoliu jen udržitelné firmy. Vzniká nová verze populárního burzovního indexu z frankfurtské burzy DAX. Původní index obsahuje akcie třiceti německých firem, nový DAX ESG Target Index má čtyři desítky společností.

Od novinky si Deutsche Börse a její dceřiná firma Qontigo slibují velký zájem, protože investice s nálepkou ESG (environmental, social and corporate governance) jsou po celém světě velmi módní. Jen v loňském roce získaly fondy ESG 51 miliard dolarů, což je dvojnásobek prostředků než o rok dříve.

Nový zelený bratříček indexu DAX nabízí investorům jistotu, že firmy v něm obsažené jsou udržitelné. Mimo jiné to znamená, že čím méně vypouštějí emisí oxidu uhličitého, tím lépe, uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„S novým indexem ESG chceme trhu nabídnout novou referenci založenou na udržitelnosti, jež je také velmi blízká klasickému DAX,“ vysvětlil člen představenstva Deutsche Börse Stephan Leithner. Zástupci v novém indexu musí produkovat minimálně o třicet procent méně emisí než akciové firmy v tradičním indexu.

Uhlí, jádro a zbraně nejsou sexy

To znamená, že energetičtí velikáni, jako jsou E.ON a RWE, vypadávají, protože používají uhelné a jaderné zdroje (Německo zastává názor, že ani jádro není udržitelné). Chybí i mnichovský výrobce leteckých motorů MTU Aero Engines. Naopak v zeleném indexu nechybí internetový prodejce oblečení Zalando nebo distributor chemických přípravků Brenntag. 

V obecné rovině mají smůlu všechny firmy, jež sázejí na armádní zakázky, proto byl vyřazen výrobce motorů MTU, případně výrobci tabákových produktů. 

Nový investiční nástroj ve formě burzovně obchodovatelného fondu ETF nabízí investiční kolos BlackRock. „S tímto produktem reagujeme na vzrůstající zájem investorů o udržitelné investice,“ vysvětlil Dirk Schmitz, jenž šéfuje BlackRocku v Německu.

Index má reflektovat sílu německé ekonomiky v globálním měřítku i v oblasti udržitelných firem. Jen v prvním čtvrtletí investiční korporace BlackRock zaznamenala příliv dvaceti miliard eur do fondů ESG. Zelený DAX by se neměl od tradičního indexu odchýlit o více než 1,5 procenta, předpokládá Schmitz.

V USA jde kromě klimatu také o rasu

Udržitelné investice podporuje řada států. Kromě německé vlády to je i nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. I proto se dá čekat, že v globálním měřítku budou nároky na udržitelnost firem stoupat. V rámci amerického trhu se kromě klimatického rozměru zdůrazňuje také přístup k podpoře rasové a genderové různorodosti.

Ve Spojených státech získaly v minulém roce fondy ESG čtvrtinu všech prostředků, jež proudily do investičních fondů. V roce 2014 měly na trhu podíl jen jedno procento. Zejména mladší Američané kromě obav o klima chtějí i v investicích zohlednit stoupající vliv hnutí Black Lives Matter, vysvětlil šéf pro udržitelné investice Jon Hale z americké poradenské firmy Morningstar.

Mileniálové (lidé zhruba do čtyřiceti let) stále více ovlivňují velké finanční instituce včetně důchodových fondů, kam směřují nové prostředky. „Investoři jsou tímto konceptem nadšeni, proto do fondů ESG proudí tolik peněz,“ dodal Hale. 

Problémy planety i společnosti lze podle mladších investorů řešit tím, že „zlobivé firmy“ budou trestány ztíženým přístupem k financím. Jen v Americe existuje fondů s označením ESG na čtyři stovky a na trhu jsou biliony dolarů, které v nich mohou skončit.