Vše, co potřebujete vědět o platbě fakturou

Podnikáte a potřebujete udělat větší investici, ale v tento okamžik vám to vaše cash flow neumožňuje? Můžete se podívat po obchodnících, kteří umožňují klientům platbu na fakturu. Většinou takto můžete pořídit například kancelářské vybavení, počítače, ale i mnoho dalšího. Co všechno byste o platbě fakturou měli vědět?

Vše, co potřebujete vědět o platbě fakturou
ilustrační foto | Unsplash

Co je platba fakturou?

Tento způsob placení vám umožní odložit platby na později. Platba fakturou je tak ideálním řešením, pokud potřebujete vybavení ihned, ale platit ho můžete až později. Odešel vám počítač, bez kterého se při svém podnikání neobejdete, ale pohled na účet vám hlásí, že nákup nového není zrovna ideální?

Pokud víte, že se jedná jen o chvilkový problém, obraťte se na dodavatele, který vám umožní platbu fakturou a problém vyřešíte hned.

Jak funguje nákup na fakturu?

V podstatě úplně stejně jako běžná objednávka. Tuto možnost nabízejí většinou spíše velkoobchodní společnosti svým dlouhodobým partnerům – ideální je tak obrátit se na někoho, s kým máte už delší obchodní vztah.

Faktura má obvykle 14denní splatnost. Pokud se jedná o váš první nákup u obchodníka, připravte se na to, že bude pravděpodobně potřebovat ověřit vaši totožnost.

Je platba na fakturu vhodná i pro vás?

Kdo všechno může tuto platební možnost využít? To záleží především na konkrétních obchodnících. Každý velkoobchod má nastavená svá vlastní pravidla, podle kterých se možnost placení na fakturu řídí.

Někteří obchodníci tuto možnost umožňují pouze stálým zákazníkům, jinde tuto možnost mohou využít jen státní instituce. Stejně tak pohyblivá je i maximální i minimální cena nákupu.

Potřebujete platbu na fakturu odložit?

Občas se stane, že se cash flow ani po 14 dnech nesrovná do ideálního stavu. V takovém případě můžete využít službu odložení splatnosti faktury a tu následně splatit v termínu, který vám bude vyhovovat více.