Vondra: Už nezachraňují Itálii, ale celou planetu

Nový evropský plán je pro Česko nevýhodný a skrytě nás tlačí ke společnému evropskému státu, tvrdí Alexandr Vondra

Vondra: Už nezachraňují Itálii, ale celou planetu
Alexandr Vondra | Tomáš Novák týdeník HROT

Brusel sliboval, že se po pandemii pokusí nabudit evropské ekonomiky masivním Plánem obnovy. Místo toho máme ekologicky zaměřený Plán pro příští generaci. „A když se jde to střev tohoto plánu, zjistíte, že se z původního půl bilionu stalo 750 miliard a z toho čistě na záchranu ekonomik a zmírnění dopadu koronavirové krize jde maximálně osmdesát miliard na protikrizové programy, jako je u nás Antivirus, aby se nepropouštělo, nebo analogie našich pětadvacítek živnostníkům,“ říká europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra.

Ještě větší problém potom vidí v tom, že Česko při rozdělování stimulačního balíčku přijde zkrátka.

„Z návrhu vyplývá, že třeba Slovensko, které je – pokud jde o koronavirus – v ještě lepší situaci než my, ale v konečném součtu (toho, co z fondu má dostat a co do něj bude vracet) vychází narozdíl od nás plusově. Dostanou téměř deset miliard eur, zatímco my jsme v minusu 600 milionů eur. Jako jediná země ze střední a východní Evropy, včetně Slovinska a baltských států, máme být čistým plátcem. Když se pod toto podepíše Andrej Babiš, tak to možná vysvětlí v Bratislavě, ale v Praze těžko,“ říká Vondra.

A pak je tu samozřejmě otázka, zda transfery vyplývající z plánu neposouvají Evropskou unii více k federativnímu uspořádání, než by bylo většině Čechů milé. „Nesmí se přistoupit na společné daně. To posouvá Unii k superstátu. Ale myslím, že nás nikdo nebude nutit, abychom s tím souhlasili teď,“ uklidňuje Vondra.

Jak nový evropský plán ohrožuje českou jadernou energetiku? Proč se Italové a Španělé stavějí k projektu kladně? Celý rozhovor s Alexandrem Vondrou si přečtěte v novém čísle týdeníku HROT, které vychází 15. června. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní