Vodíku věří i ČEZ. Účastní se projektů ve Francii a Španělsku

Vodíkové ekonomice, kterou masivně podporuje Brusel i Německo, důvěřuje i ČEZ. Přes německou firmu Sunfire, kterou vlastní prostřednictvím fondu Inven Capital, vstupuje do byznysu výroby zeleného vodíku.

Vodíku věří i ČEZ. Účastní se projektů ve Francii a Španělsku
ČEZ | Tomáš Turek týdeník HROT

Ve Francii má vzniknout výroba zeleného leteckého paliva, ve Španělsku má vodík dekorbonizovat keramický průmysl. Na projektu v Normandii, za kterým stojí energetická firma ENGIE, se podílí i firmy Airbus nebo Air France-KLM. Mezi nimi je pak i Sunfire, jež se specializuje na výrobu elektrolyzérů. V něm má menšinový podíl od roku 2015 i ČEZ.

„Sunfire jde v čele současných trendů zaměřených na zapojení vodíku do evropské energetiky. Podílí se na řadě pilotních projektů, které prošlapávají cestu masivnějšímu využití vodíku v rámci dekarbonizace kontinentu. Inven Capital přitom dokázal potenciál společnosti Sunfire odhadnout již v roce 2015,“ vysvětlil člen představenstva ČEZ a ředitel divize nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač.

Už loni v létě se Sunfire stal členem projektu v Norsku na výrobu zeleného leteckého paliva. První evropská „power-to-liquid“ (energie do tekutiny) výrobna by se z 10 milionů litrů e-kerosinu ročně měla postupně do roku 2026 dostat až na úroveň 100 milionů litrů ročně, celková odhadovaná investice činí 500 milionů eur.

Elektrolyzéry z dílny Sunfire se ale uplatňují nejen na severu Evropy. Začátkem února firma oznámila svou účast ve sdružení celkem 40 organizací ze Španělska, Německa, Švýcarska, Itálie a Řecka, které si klade za cíl výrazně dekarbonizovat španělský keramický průmysl. V současné době je primárním zdrojem energie zemní plyn, Sunfire by měl dodat alkalický tlakový elektrolyzér o výkonu 100 MW na výrobu zeleného vodíku.

Drážďanská firma Sunfire na začátku roku koupila švýcarskou společnost IHT Industrie Haute Technology, specializovanou na výrobu elektrolýzních zařízení. Tím se stala třetím největším poskytovatelem vodíkových technologií v Německu po koncernech Thyssengruppe a Siemens.

„Evropa bere vodík velmi vážně a Sunfire hraje v této oblasti klíčovou roli. I proto se jeho generální ředitel Nils Aldag stal členem Evropské aliance pro čistý vodík, konkrétně poradní skupiny, která má na starost průmyslové využití vodíku,“ zdůraznil investiční ředitel Inven Capital Ivo Němejc.

Vodíková strategie Evropské komise z roku 2020 počítá s instalací minimálně 6 GW kapacit elektrolyzérů během čtyř let. Do roku 2030 pak počítá se vznikem až 40 GW výkonu, schopného dodávat 10 milionů tun zeleného vodíku ročně. Pro srovnání, současná kapacita 107 evropských vodíkových výroben se podle studie DLA Piper pohybuje kolem jednoho gigawattu.