Vybrané články
z týdeníku The Economist

Konečně máme nezvratné důkazy, že na Měsíci je voda. A může jí být víc, než se čekalo

Dvě nové vědecké studie značně posilují naděje na využití Měsíce pro další expanzi člověka do vesmíru

Konečně máme nezvratné důkazy, že na Měsíci je voda. A může jí být víc, než se čekalo
ilustrace Vojtěch Velický

Pokud budou lidé někdy chtít vybudovat základny na Měsíci, budou potřebovat vodu. Nebudou ji potřebovat jen pro vlastní přežití, ale také jako surovinu pro výrobu raketového paliva nezbytného pro další dobrodružství – například lety na Mars. Vzhledem k tomu, kolik stojí vystřelit cokoli do vesmíru z povrchu Země, bylo by pro takovou základnu nejlepší, kdyby se našla voda v jejím okolí. Dvě studie, které 26. října publikoval časopis Nature Astronomy, proto značně posilují naděje potenciálních měsíčních osadníků.

První z nich, vedená Paulem Haynem z Coloradské univerzity v Boulderu, dokazuje, že se v trvalém stínu nachází větší část povrchu Měsíce, než jsme se dosud domnívali. To je důležité, neboť led – skupenství, ve kterém nejspíš jakákoli měsíční voda existuje – by v takových chladných, stíněných oblastech mohl být trvalý a dlouhověký. Na většinu měsíčního povrchu dopadá prudké ionizující záření ze Slunce, takže se jakékoli přítomné vodní molekuly rozloží nebo zmizí ve vesmíru. Hayne ovšem spočítal, že se na Měsíci nachází přibližně 40 tisíc kilometrů čtverečních těchto „chladných pastí“ uchovávajících led. 

Druhá studie pod vedením Casey Honniballové z Goddardova kosmického střediska, hlavního výzkumného střediska americké vesmírné agentury NASA se sídlem v Marylandu, potvrzuje přítomnost vodních molekul (H2O) na povrchu Měsíce. Předchozí důkazy nedokázaly molekuly vody odlišit od hydroxylových radikálů (OH), které jsou podjednotkami vody a obvykle se chemicky vážou na jiné prvky. Je velice zajímavé, že se tyto vodní molekuly nacházejí na osvětlených částech povrchu, daleko od chladných pastí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit