Vlk-válečník a lesní pych. Jak čínské banky financují odlesňování
Čína si vysloužila uznání ambiciózními ekologickými plány. Neméně ambiciózně však její banky financují globální odlesňování.

Ať si myslíte o Si Ťin-pchingovi cokoli, ambice a ráznost čínskému prezidentovi neupřete. Doma mu Ujguři utěšeně plní pracovní tábory, v zahraničí pro něho odvádějí pěknou diplomatickou práci vlci-válečníci – jedna radost. A prezident Si nezůstává pozadu, ani když přijde řeč na ekologii.
V polovině dubna kvůli tomu zorganizoval společný videotelefonní hovor s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oznámil jim, že Čína bude do roku 2060 uhlíkově neutrální zemí, a nebude tedy produkovat nadbytečné množství oxidu uhličitého a jiných otravných plynů. A co víc, že jeho Čína tak bude zemí, která „bude potřebovat historicky nejkratší období na překonání období od uhlíkového vrcholu po uhlíkovou neutralitu“.
A prezident Si měl k tématu ještě leccos dalšího na jazyku. Klimatická změna by se neměla používat jako „jazýček na vahách geopolitických sporů, jako nástroj pro útočení na jiné země nebo jako ospravedlňování obchodních překážek“, citovala jej domácí státní televize CCTV. Kromě toho Si velkoryse přislíbil, že Čína přijme dohodu z roku 2016 o postupném vytěsňování fluorovaných uhlovodíků (HFC), tedy plynů, jež dávají život ledničkám.