Vlastníci proti státu. Odmítají povinné datové schránky

Nechceme mít povinné datové schránky, protestují sdružení vlastníků. Parlament už ovšem zákon schválil.

Vlastníci proti státu. Odmítají povinné datové schránky
ilustrační foto | Profimedia.cz

Toto tažení by mohlo připomínat schůzi z českého filmu o potížích majitelů bytových jednotek. Vlastníci, tedy členové SVJ, právě teď vytáhli do boje proti státu. Vadí jim Sněmovnou schválený zákon, který rozšiřuje povinnost mít datové schránky na velký počet osob, tedy právě i na SVJ.

Schránku stát zřídí automaticky a také za automaticky doručené bude považovat každé poslané psaní. To vystrašilo zejména starší členy SVJ, kteří nemají internet nebo neumějí pracovat s počítačem. „Máme problém s tím, že nám ve funkcích často zůstávají senioři. Neumím si představit, že by někdo ze stávajících funkcionářů chtěl, nebo v případě těch starších dokonce uměl, obsluhovat datové schránky. Musel bych na to přijmout pracovní sílu a tu si nechat zaplatit – čili zvednout příspěvek na správu, nebo vypovědět smlouvy s většinou SVJ,“ řekl Jan Tichý, předseda SBD Benátky nad Jizerou.

Společenstvím vlastníků vadí i poplatky spojené s archivací zpráv v datových schránkách nebo zpoplatněné posílání informací například bankám či dodavatelům energií. Zřízení datové schránky je sice zdarma, ale pokud bude chtít uživatel dokumenty uchovávat, za službu si připlatí. Zprávy je možné například uložit do „trezoru“, jehož cena je podle počtu uložených zpráv od 120 korun ročně (20 zpráv) po 29 500 korun (pět tisíc zpráv).

Stejně tak uživatelé zaplatí za odeslání zpráv dalším institucím, jako jsou banky, pojišťovny nebo třeba dodavatelé energií, ale i firmám či soukromým osobám. V těchto oblastech by tak mohl provoz datové schránky jednotlivým SVJ podstatně navýšit náklady. „Pokud by byla zavedena povinnost posílat úřední dokumenty pouze skrze datovou schránku, očekáváme, že by se tyto úkony značně prodražily, a to v řádech tisíců korun ročně,“ obává se Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD), který zastřešuje i SVJ. 

Svaz upozorňuje také na fakt, že dost SVJ musí řešit nezájem vlastníků kandidovat do orgánů sdružení. „Již nyní se až patnáct procent SVJ potýká s chybějícím vedením, přičemž bez řádně zvolených statutárních orgánů hrozí pořádková pokuta až sto tisíc korun. Další povinnost tomuto trendu neprospěje,“ říká Jan Vysloužil.

Automaticky budou datové schránky pro občany po použití jejich elektronické identity zavedeny až od roku 2023. Původně to mělo být již o rok dříve. Odklad má umožnit právě lepší informovanost lidí o tom, že jim budou datové schránky zavedeny do dvou týdnů po použití jejich elektronické identity. 

Datovou schránku bude možné do dvou týdnů deaktivovat a vyhnout se tak tomu, že úřady budou lidem bez jejich vědomí do schránek posílat informace a rozhodnutí. Nebude se to ovšem týkat právě SVJ nebo třeba živnostníků s IČ. Ti budou mít schránky povinné.