Vládní kandidát rozhodně chybí

U voličů koalice Spolu, Pirátů i STAN je podpora rozložená mezi více kandidátů, říká account director ve společnosti Ipsos Michal Kormaňák

Vládní kandidát rozhodně chybí
Michal Kormaňák | Ipsos

Odrážejí výsledky vašeho modelu přetrvávající základní rozpolcenost české společnosti na vládní a opoziční tábor? Odpovídá tomu rozložení podpory mezi hlavní kandidáty?

Výsledky ukazují podporu Andreje Babiše, která přibližně odpovídá dlouhodobé podpoře pro hnutí ANO (cca třicet procent), přestože ten elektorát není jedna ku jedné. V tomto případě však lze říci, že nejsilnější opoziční strana má svého jasného kandidáta s většinou „vlastních“ voličů. U vládního tábora je to složitější, jelikož ani jedna z vládních stran zatím nikoho oficiálně nepodpořila. Proto se podpora od voličů těchto stran sice soustřeďuje na jména nějakým způsobem spojená s vládní koalicí (Miloš Vystrčil, částečně tak může být brán i Pavel Fischer), nicméně voliči své hlasy více rozdělují mezi různé kandidáty včetně Petra Pavla nebo Danuše Nerudové.

Souhlasíte s tím, že stále chybí oficiální vládní nebo vládními stranami podpořený kandidát?

Rozhodně chybí, koneckonců to jde vidět i v datech. Zatímco Andreje Babiše by v této chvíli přesvědčivě volily tři čtvrtiny voličů hnutí ANO, u voličů koalice Spolu, Pirátů i STAN je podpora rozložená mezi více kandidátů. Žádný kandidát tak nemá více než třetinu hlasů z konkrétní voličské skupiny spojené s vládní stranou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit