Vládní kandidát, nebo generál? Prezidentské volby nemají jasného favorita

Prezidentský volební model Ipsosu potvrzuje favority, ale i přetrvávající otevřenost prvního kola, které může ovlivnit až pětina nerozhodnutých voličů.

Vládní kandidát, nebo generál? Prezidentské volby nemají jasného favorita
ilustrační foto | Profimedia.cz

Andrej Babiš má podle prezidentského volebního modelu společnosti Ipsos, jejíž předvolební průzkumy patří k nejpřesnějším, skoro 32 procent. Má ovšem také nejvyšší podíl odpůrců. Boduje především mezi voliči s nižším vzděláním, nižším příjmem domácnosti a mezi moravskými voliči. Silnější podporu má mezi muži.

Klíčovou veličinou pro vysvětlení expremiérovy síly je však věk. Zatímco v kategorii nejmladších voličů by si jej vybral každý sedmý, mezi třicátníky, čtyřicátníky a padesátníky by jej volil každý třetí. A ve věkové kategorii nad šedesát let je to už bezmála každý druhý. 

Generála Petra Pavla by podle modelu volilo skoro 24 procent. A co do takzvaného potenciálu, kam jsou zařazováni ti, kdo uvedou kandidáta jako volitelného na dalších místech, Babiše dohání a možná i lehce předhání. Zvažuje ho nějakých 39 procent.

Pavel má podstatně méně zatvrzelých odpůrců a potvrzuje to i daleko plošnějším rozvrstvením svých voličů. A to věkově, vzdělanostně, sociálně i regionálně. Generál zkrátka nemá velké bašty ani úplně bílá místa.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit