Vláda slibuje a peníze nepřicházejí

Na účty firem a živnostníků postižených koronavirovou krizí zatím dorazila jen čtvrtina přímé a jedno procento nepřímé pomoci.

Vláda slibuje a peníze nepřicházejí
ilustrační foto | Michal Čížek týdeník HROT

Pomoc českým podnikatelům a firmám vázne. Po jedenácti týdnech od vypuknutí koronavirové krize a vynuceného omezení ekonomické aktivity dostaly firmy jen zlomek vládou slibovaných peněz. Podle posledních známých čísel se jedná o 52 miliard korun přímé pomoci a něco přes 12 miliard v podobě zvýhodněných či státem garantovaných půjček.

Před měsícem přitom ministryně financí Alena Schillerová hovořila o tom, že stát vydá na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady koronaviru celkem 1,19 bilionu korun. Z toho má přímá podpora dosáhnout 216 miliard korun a záruky za úvěry 951,5 miliardy korun. 

Realita je žalostná: z přímé podpory zatím firmy a podnikatelé získaly jen jednu čtvrtinu, a to ještě v případě, pokud započítáme odpuštění zdravotního a sociálního pojistného osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) za celých šest měsíců. Tato úleva platí až do srpna, ale můžeme ji považovat za jistou. V případě garantovaných půjček je výsledek přímo směšný: k příjemcům dorazily pouze 1,3 procenta slibované pomoci.

Jak upozornila ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, která statistiky o vyplacené podpoře sleduje, Česko ve výplatě pomoci zaostává nejen za Německem a Rakouskem, ale také třeba za Polskem a Rumunskem.

Jenže ani již vyplacené peníze nepředstavují pro firmy a živnostníky jistotu, na kterou se lze spolehnout. Finanční úřady a úřady práce budou oprávněnost výplaty zpětně kontrolovat, a to po dobu až tří let. Již dnes úřady práce blokují výplatu peněz v případě, kdy dochází k souběhu pozice jednatele a zaměstnance eseróčka. 

 

Více k tématu přísného postupu státu vůči podnikatelům a firmám žádajícím o finanční pomoc naleznete v týdeníku Hrot číslo 4/2020. V prodeji je od pondělí 1. června. Předplatit si jej můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní