Vybrané články
z týdeníku The Economist

Vítězství ze smrtelné postele

Zatímco se Alexej Navalnyj zotavoval v Německu z otravy novičokem, jeho spojenci slavili vítězství na Sibiři.

Vítězství ze smrtelné postele
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj stál minulý měsíc uprostřed Novosibirsku, třetího největšího města v Rusku a hlavního města Sibiře. Vysvětloval místním, jak se zbavit okupace podvodníků a zlodějů. Tak věhlasně překřtil členy Jednotného Ruska, největší politické strany v zemi a nástroje, jenž umožňuje Vladimiru Putinovi kontrolovat veškerou legislativu. „Základem Putinovy moci není Státní duma, jak se obvykle domníváme,“ říkal Navalnyj. „Jeho hlavní síla spočívá v tom, že Jednotné Rusko Kremlu má většinu ve všech zákonodárných shromážděních v každém regionu a v radách všech velkých měst.“

Navalnyj tvrdí, že všichni tito radní, starostové a guvernéři udržují Putina u moci, za což jim je na oplátku umožněno využívat síť spletenou z korupce, do níž je lapená celá země, a vybírat peníze od obyvatel jejich regionu. „Pokud Jednotné Rusko ztratí většinu, tito darebáci o svou moc okamžitě přijdou,“ vysvětloval kultivovaně ve videu, jímž se snažil zmobilizovat voliče v lokálních volbách, jež se 13. září konaly na třetině ruského území. „Vždycky nás poráželi. Už dvacet let v řadě. Musíme povstat a začít znovu bojovat,“ nabádal diváky.

Dva za Navalného

V době, kdy se na konci srpna video objevilo na YouTube a pustily si je miliony diváků, ležel už Navalnyj na jednotce intenzivní péče v Berlíně po otravě nervovou paralytickou látkou. Jeho tým se nenechal zastrašit, pokračoval dál v práci a 13. září byli dva Navalného nejbližší spolupracovníci, kteří vedou odnože jeho organizace v Novosibirsku a v Tomsku, zvoleni do městských zastupitelstev. Na rozdíl od kandidátů Jednotného Ruska, kteří se často snaží svou stranickou příslušnost skrýt, Navalného kandidáti se nijak netajili tím, že jsou členy jeho týmu. A také neřešili lokální otázky; kandidovali na jasné protikremelské platformě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit