Vítejte v rublozóně

Spojení s Moskvou Bělorusku bezprostředně ekonomicky pomůže. Ale srpnovou konfrontaci prohráli všichni: tamní opozice, Lukašenko i Putin.

Vítejte v rublozóně
Maria Kolesnikovová jako jediná z významných představitelek běloruské opozice nezvolila exil a teď za to pyká. Lukašenkův režim ji zatkl a obvinil z ohrožování národní bezpečnosti. | Profimedia.cz

Čtyřicet kilometrů od města jaderných duchů Pripjať je na silnici uprostřed lesa hraniční přechod Alexandrovka. Osmého září nad ránem byl přesně tak přívětivý, jak si rozhraní Běloruska a Ukrajiny představujete; tma jako v ranci a déšť. I obsazení bylo patřičně ponuré: kromě celníků patřily uniformy i policistům a civil kágébákům. Normálně tam projede jedno či dvě auta za noc, někdy žádné. Tehdy však bylo živo. 

V zemi nikoho, mezi stanovišti pohraničníků obou zemí, stálo BMW. Uvnitř byly tři sady na provedení rychlého koronavirového testu, tři běloruské pasy a tři letenky.

Okolo čtvrté ráno přijel z běloruské strany osobní vůz. Vystoupili z něj dva policisté a dva civilně oblečení, krapet pomuchlaní třicátníci; posledně jmenovaní na pokyn policistů nastoupili do připraveného BMW. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit