Virus jako virus

Záplava chvástavých zpráv z Ruska o pokrocích hliněné velmoci na cestě k soběstačnosti a nezávislosti na Západu od začátku Putinovy invaze na Ukrajinu nebere konce. Naposledy se Moskva minulý týden pochlubila průlomem na poli medicíny

Virus jako virus
ilustrace | Vojtěch Velický

Konkrétně jde o vakcínu Sputnik V. Tu ruští vědci představili už v létě roku 2020 jako reakci na pandemii čínské chřipky. Mělo jít o velkolepý úspěch: v moskevských laboratořích se prý podařilo vyvinout vůbec první účinnou zbraň pro prevenci před covidem.

Rusko pochopitelně neváhalo a pofiderně otestovanou vakcínu, jíž se údajně nenechal píchnout ani sám Vladimir Putin, promptně začalo využívat při takzvané očkovací diplomacii. Zatímco americké či evropské farmaceutické firmy teprve s vývojem finišovaly a pak nestíhaly uspokojit světovou poptávku, Rusové „rozdávali“ Sputnik spřáteleným zemím po statisících a milionech.

Jako obvykle v případě Ruska to mělo i stinné stránky. Moskva například slíbené dodávky ani zdaleka nesplnila, a hlavně, jako velmi diskutabilní se jeví účinnost očkovací látky.

Kdo by však čekal, že Sputnik V upadne do zapomnění, byl by na omylu. Ruská agentura RIA Novosti minulý týden přišla s bombastickou zprávou: ukázalo se, že první covidová vakcína sice příliš nefunguje na čínskou chřipku, jako první na světě ale umí zpacifikovat virus HIV.

S ohledem na spolehlivost zpráv ruských agentur samozřejmě od Sputniku nelze čekat zázraky. Nejpravděpodobnější varianta je, že Rusové jeho zázračné účinky proti HIV vysvětlí tak, že nikdo očkovaný proti covidu dosud neumřel na AIDS.