Viktoria Žižkov v pasti. Kvůli stadionu hrozí klubu ztráta licence

Vlastníkovi fotbalového klubu Martinu Loudovi se několik měsíců nedaří najít shodu s radnicí na tom, jak naložit s chátrajícím stadionem.

Viktoria Žižkov v pasti. Kvůli stadionu hrozí klubu ztráta licence
Martin Louda | Tomáš Novák týdeník HROT

Budoucí obyvatelé vznikajících bytových domů v Seifertově ulici na pražském Žižkově budou mít ke svému bydlení i jeden zajímavý bonus. Nebo taky „opruz“, podle toho, zda jsou, či nejsou fanoušky fotbalu. Z oken by mohli koukat prakticky přes ramena diváků sledujících fotbalová utkání Viktorie Žižkov, na jejíž chátrající stadion je bytový komplex až nepřiměřeně těsně nalepen. Alespoň za předpokladu, že se tam někdy bude znovu hrát. 

Novostavba, která zabrala místo někdejšího zázemí hřiště tradičního fotbalového klubu, představuje jednu z mnoha komplikací, které musí vlastník Viktorie Martin Louda řešit. Pražský developer koupil klub před více než rokem. Nevyhovující stadion ovšem patří městu a spravuje ho městská část Praha 3. Oběma stranám se v průběhu měsíců nepodařilo najít společnou řeč a podle Loudy hrozí, že klub kvůli tomu přijde o profesionální licenci. 

„Abyste mohli hrát profesionální fotbal, potřebujete licenci. A licenci dostanete, pokud máte výsledky a máte profesionální infrastrukturu. My dokážeme ovlivnit sportovní výsledky, pokud však stadion není náš, tak s tím nic nenaděláme,“ říká v rozhovoru pro týdeník Hrot Louda. Stadion chce odkoupit, opravit a časem slibuje i výstavbu úplně nového.

Radnici podle svých slov předložil už šest nabídek. „Ty vznikly na základě jednání s radnicí, na kterých si řekla, co chce, a my jsme to do nabídky zpracovali. Na šest nabídek jsme dostali jednu odpověď ve smyslu, že registrují přijetí nabídky. Na ostatní jsme žádnou odpověď nedostali. Jaký je tedy stav? Já nevím,“ říká Louda. 

Ze strany městské části panují především obavy, že by na pozemku mohlo vzniknout v konečném důsledku něco úplně jiného než stadion, a požaduje proto garance, že se místo bude dlouhodobě využívat pro sport. Vlastník klubu chce ovšem takovou záruku poskytnout jen do roku 2025 s tím, že v následujících letech plánuje na Žižkově stavět nový stadion, a nebude tedy možné tam hrát. „Pořád sice věřím, že radnice se k tomu nějak postaví, ale pomalu už ztrácím víru a připouštím si scénáře, že to dobře nedopadne,“ je skeptický Louda. 

Podle deníku Blesk by se zastupitelstvo městské části mělo stadionem znovu zabývat na zasedání koncem měsíce. To je stanoveno na 27. dubna, přesný program však v pozvánce zatím chybí. 

Rozhovor s Martinem Loudou si můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 19. dubna 2021.