Vídeňský ostrov blahoslavených. Rakouská metropole ignorovala rizika

Islámský terorismus udeřil jižně od českých hranic. Proč zrovna v Rakousku a proč právě teď?

Vídeňský ostrov blahoslavených. Rakouská metropole ignorovala rizika
ilustrační foto | Profimedia.cz

Sabine Ikerová prožila celý život v druhém vídeňském okrese, centru židovské komunity ve Vídni. Jen pár metrů od jejího bytu vede Dunajský kanál, jehož břehy se po vzoru pražské náplavky přeměnily v posledních letech z nevlídného místa shlukování bezdomovců na atraktivní lokalitu, kde Vídeňané tráví s oblibou volný čas. A hned za kanálem leží oblast zvaná Bermudský trojúhelník. Název evokuje pocity mnoha návštěvníků, kteří se zde na několik dní ztratí v barech a hospodách a po návratu si nic nevybavují.

Právě tady zaútočil minulé pondělí islamista Kujtim Fejzulai na hosty, kteří si před avizovaným koronavirovým lockdownem chtěli užít poslední volný večer. Výsledkem devítiminutového amoku jsou čtyři mrtví a 22 zraněných. „Mám okna obrácená ke kanálu. Probudila jsem se a celou noc poslouchala sanitky. Moje spolubydlící se tou dobou vracela domů a naštěstí šla po druhém břehu. Myslela si, že mládež hází nějaké dělobuchy,“ popisuje Ikerová osudnou noc, evidentně stále silně otřesená, mimo jiné i proto, že v době našeho telefonátu tělo zastřeleného teroristy stále leželo na dlažbě poblíž jejího bytu.

Fejzulai si zřejmě ne náhodou vybral místo, kde v roce 1981 palestinské teroristické komando zavraždilo dva lidi. Od té doby byla oblast pod přísným policejním dohledem, tedy přísným aspoň na vcelku uvolněné vídeňské poměry. „Když se něco podobného stane někde ve světě a člověk to slyší z médií, tak to tak nevnímá. Teď je to prostě strašně blízko,“ říká mladá bankéřka Ikerová.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit