Vídeň rozdá rodinám poukázky do kaváren

Pražští podnikatelé na pomoc čekají, program Covid Praha je zdaleka neuspokojil.

Vídeň rozdá rodinám poukázky do kaváren
ilustrační foto | Shutterstock.com

Praha má dobrou inspiraci v tom, jak podpořit místní restaurace, kde jsou místo turistů jen prázdné stoly. Vídeň totiž svým obyvatelům poslala poukázky do kaváren a restaurací v hodnotě 25 a 50 eur. Rakousko otevřelo provozy v pátek 15. května, Česko zahrádky v pondělí 11. května.

„Pod věhlasnou vídeňskou gastronomií je nutné si představit celkem 6 500 vídeňských podniků, které zajišťují 60 tisíc pracovních míst a generují obrat ve výši 1,4 miliardy eur,“ prohlásil vídeňský starosta Michael Ludwig. Právě gastronomické podniky v Rakousku stejně jako v Česku kvůli opatřením spojených s koronavirovou pandemií přišly o své příjmy.

Poukázku dostane ve Vídni celkem 950 tisíc domácností, kupony platí od června do září a bude je možné směnit v jakékoli kavárně či restauraci. „Tuto akci podpoříme jako město částkou 40 milionů eur. Podpora vídeňské gastronomie nám za to stojí,“ okomentoval to vídeňský radní pro finance Peter Hanke.

Praha také otevřela program pro pomoc podnikatelům, a to ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Šlo v něm o ručení za úvěry v objemu více než 1,5 miliardy korun a limit byl vyčerpán už za pár minut po otevření. Dílem i proto, že Prahy se netýkaly dvě vlny pomoci z programů Covid I a II. Většina podniků žádajících o podporu ve speciálním programu Covid Praha byla z oblasti služeb. Čísly řečeno: celkem přišlo 363 žádostí, z toho od hotelů, restaurací a podnikatelů v cestovním ruchu sedmdesát.

O poukázkách podobných Vídni byla v Praze také řeč. TOP 09 prosazovala, aby je dostali zdravotníci, hasiči a další, kteří se podíleli na boji s koronavirem.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní