Vícerychlostní Česko: nezaměstnaní přibývají jen někde

Krize nejvíc zasáhla Chebsko a Karlovarsko, naopak vnitrozemské a venkovské okresy se zdají vůči koronaviru téměř imunní.

Vícerychlostní Česko: nezaměstnaní přibývají jen někde
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Počet nezaměstnaných v Česku v dubnu narostl o 28 tisíc na celkových 254 tisíce osob. Míra nezaměstnanosti povyrostla na 3,4 procenta. Zajímavější než celková čísla, zveřejněná Úřadem práce ČR v minulém týdnu, však jsou údaje za jednotlivé regiony. Ukazuje se, že zhoršení situace dopadá hlavně na Karlovarský kraj a Prahu s okolím, naopak jiné regiony vykazují až nečekanou odolnost proti dopadům krize.

Největší skok se odehrál na Chebsku, kde počet nezaměstnaných za jediný měsíc narostl o 53 procent na 2303 osob. Může to být způsobeno vysokým podílem lidí dojíždějících za prací do Německa. Stejná příčina může stát i za vyšší nezaměstnaností na Domažlicku. Vysoký růst nastal také na Karlovarsku (+35 procent), tradičně závislém na cestovním ruchu a lázeňství. Právě tyto obory postihly koronavirové uzavírky obzvlášť citelně.

 

Poměrně vysoký nárůst se odehrál také v okresech Praha-východ (+36 procent) a Praha-západ (+26 procent). O něco lépe je na tom Praha (nárůst o 19 procent na 22 421 osob bez práce). Z regionů, v nichž se nacházejí krajská centra, zaznamenaly úřady práce větší skok v počtu nezaměstnaných také v Českých Budějovicích (plus 26 procent). Naopak mezi nejodolnější krajská města zatím patří Hradec Králové a Ostrava s přírůstkem zhruba osm procent.

Spíše venkovské okresy orientované na zemědělství zaznamenaly podle Úřadu práce jen mírný nárůst počtu nezaměstnaných. Prakticky nulový byl růst na Svitavsku a Lounsku, minimální zvýšení hlásí též obvody Jeseník, Bruntál a Kutná Hora. Pozoruhodné je i to, že počet registrovaných volných pracovních míst – aktuálně 333 tisíc – zůstal na přelomu dubna a května vyšší než počet nezaměstnaných.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní