Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nejsnazší cesta ke zdraví a štěstí? Více sexu. Potřebujeme více sexu

Bez sexu se žije špatně. Náprava je přitom snadná, stačí, aby o sexu a sexuálních problémech doktoři a učitelé mluvili otevřeněji.

Nejsnazší cesta ke zdraví a štěstí? Více sexu. Potřebujeme více sexu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Trpět o generaci dříve depresí nebo úzkostí – natož mít vážné potíže s duševním zdravím – znamenalo procházet si tím hlavně pěkně potichu.

S těmito nemocemi se pojilo takové stigma, že jen málokdo o nich chtěl mluvit. Doktoři dělali, že je nevidí. Většina považovala duševní onemocnění za něco politováníhodného, co ovšem nemá žádný zásadní vliv na pacientovo fyzické zdraví.

Dnes už to stigma do značné míry vymizelo, místy je už úplnou minulostí. Raná léčba často dokáže potíže zlikvidovat už v zárodku.

Banální nedostatky, nebo předzvěst?

Obdobnou transformaci čekají sexuální potíže, které halí stejná deka tabu a hanby jako dříve duševní zdraví. Každý pátý Američan a Evropan v určité životní fázi trpěl erektilní dysfunkcí; polovina Britek připouští, že měla v posledním roce nějaký sexuální problém včetně bolestivého styku nebo potíží s dosažením orgasmu. Velmi běžný je starý známý nedostatek touhy, obzvláště mezi ženami.

Banality? Téma, do kterého je lepší nešťourat? Sexuální problémy mohou zvěstovat další nemoci, jako je například cukrovka. Erektilní dysfunkce je vedle kouření a rodinné anamnézy hlavním indikátorem srdečních potíží. Lékaři, kteří se na ni zeptají, mohou dospět k brzké diagnóze a nabídnout preventivní léčbu koronárních obtíží.

Obecně se předpokládá, že sexuální problémy přispívají k pětině až polovině všech rozvodů; redukce tohoto množství by ochránila mnoho dospělých a dětí před zoufalstvím a nouzí. Erektilní potíže jsou zdrojem i následkem úzkosti, jež může výrazně komplikovat život. Muži trpící těmito obtížemi mají dvakrát častěji špatnou pracovní produktivitu než muži, kteří je nemají.

Se sexuální dysfunkcí se dá vypořádat poměrně snadno a levně. Jednou z jednoduchých možností je změnit způsob, jakým se děti dozvídají o sexu. Místo abychom se soustředili pouze na vyvarování se nežádoucích následků, jako jsou choroby nebo nechtěná těhotenství, by učitelé měli vést diskusi o rozkoši a o tom, jak o ní s partnerem hovořit, o tom, jak dát najevo upřímný souhlas a jak ho rozpoznat.

Sexuální potíže se často vynořují během dospívání a ještě zhoršují celkovou neohrabanost vyvolávanou přítomností opačného (anebo stejného) pohlaví. Poučte je i o ní a chichotání v zadních řadách si nevšímejte.

Neskutečný sex

Kritici mohou namítat, že moderní kultura je nasáklá sexem a to poslední, co potřebujeme, je ještě víc sexu. Jenže jim nedochází, o co tu jde. Sex ve filmech a televizních seriálech, o pornografii ani nemluvě, má jen málo společného se skutečným životem. Pokoušet se naučit něco o sexu z hollywoodských filmů je stejné jako se snažit získat od Jamese Bonda tipy, jak se stát britským úředníkem.

Lepší by bylo nasměrovat teenagery k realističtějším zdrojům, jako je například BISH, britská webová stránka, jež přináší odpovědi na spoustu opomíjených otázek, které dospívající trápí, když si začínají klestit vlastní cestu sexuálními vztahy.

Sexuální potíže by se měly stát součástí jádra lékařského vzdělání. Teprve tehdy se o nich začnou lékaři bavit zcela automaticky – jako to dělají o cystách, cvičeních, srdečních onemocněních a dalších záležitostech souvisejících se zdravím. Pokud se lidé bez okolků dozvědí, co a proč se jim děje, ušetří si spoustu trápení.

Pacienti obvykle nepotřebují víc než to a několik terapeutických sezení, cvičení na posílení pánevního dna nebo návrhů na jednoduché změny v životním stylu. Dnes můžete tyto informace získat z různých aplikací, z nichž část je schválena zdravotnickými regulačními orgány.

Také vědci by měli odhodit zábrany. Je těžké napravovat potíže, aniž bychom jim v první řadě porozuměli. Výzkumné projekty jsou často zablokovány proto, že členům komisí je jejich téma nepříjemné.

A puritánům, kteří nepovažují pouhou rozkoš za dostatečný důvod pro to, aby se něco měnilo, stojí za to připomenout, že lepší znalost sexu s velkou pravděpodobností zlepší zdraví populace. Několik vědeckých studií dospělo k závěru, že pokud je slast součástí diskuse prevence HIV, zvyšuje se pravděpodobnost, že budou lidé častěji používat kondomy. (Nasazování se může například stát součástí předehry.)

Od tragédie k romanci

Sex je jedním z největších potěšení lidského života. V nejlepším případě je zdrojem extáze a sdíleným projevem trvající lásky. To, že při něm mnozí zažívají bolest nebo zklamání, je tragédie. Pro velkou část z nich však může být něčím o poznání příjemnějším.

Jednou z nejsnazších cest ke štěstí a zdraví je větší otevřenost kolem sexu. Tak proč to nezkusit?

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com