Ví vil sí, dér frends

Zaručíme, že každý člen vlády bude ovládat alespoň jeden cizí jazyk, kterým se bez problémů domluví

Jestli politici z troj­koalice Spolu litují některé věty z předvolebního programu, bude to v těchto dnech právě tato.

Jak ukázala novinářská anketa mezi ministry nového kabinetu, slib se splnit nepodařilo. Hned pět členů vlády přiznalo, že jsou s jazykovým vybavením na štíru. Jejich znalosti prý nestačí na to, aby byli schopní v angličtině plnohodnotně jednat.

Nejde ale jen o nesplnění slibu. Skutečné nepříjemnosti může slabá jazyková výbava způsobit během českého předsednictví EU. Na oficiálních akcích to bude spíš jen vypadat hloupě než vysloveně škodit. Ostatně protřelí diplomatičtí matadoři využití tlumočníka doporučují i při dokonalé slovní zásobě a výslovnosti. Oproti partnerovi bez asistence to poskytuje výhodu delšího času na promýšlení odpovědi.

Horší je, že se bez plynné angličtiny nedá obejít při neformálních a zákulisních jednáních. Exministr vnitra Milan Chovanec by mohl vyprávět, jak vysedával v koutku a nikdo se s ním nebavil.

Ministři se slabými lingvistickými schopnostmi mají šanci dokázat, že jejich odborné znalosti tento handicap vyváží. Třeba jako anglicky nemluvící Miroslav Kalousek, který za svou práci získal mezinárodní ocenění. Ke cti jim budiž přičteno i to, že na rozdíl od Aleny Schillerové trapně nelhali.

V každém případě ale budou muset přetrpět výsměch, a to tím spíš, že mnoho jejich kolegů z vládních stran v minulosti Aleně Schillerové a Bohuslavu Sobotkovi jejich „Ví vil sí“, respektive „Dér frends“ s velkou chutí omlacovalo o hlavu.