Vybrané články
z týdeníku The Economist

Venezuelská námořní fraška

Venezuelské námořnictvo se pustilo do bitvy s výletní lodí a prohrálo. Námořníci měli zbraně, neozbrojený plovoucí hotel silný trup.

Venezuelská námořní fraška
ilustrační foto | Archiv

Na první pohled to byl nerovný boj. Venezuelské hlídkové plavidlo ANBV Naiguatá disponovalo mimo jiné 76milimetrovým námořním kanonem, protivzdušným systémem německé výroby vystřelujícím déšť wolframových kulek a dvěma palubními kulomety. RCGS Resolute, výletní loď plavící se pod portugalskou vlajkou se sálem pro osmdesát diváků, disponuje stejnou maximální rychlostí jako ropný tanker. Bylo to však venezuelské plavidlo, které po první regulérní námořní potyčce, k níž v Karibiku došlo za posledních 75 let, skončilo brzy ráno 30. března na mořském dně.

Resolute mířila na holandský karibský ostrov Curaçao, když jej postihla závada a posádka strávila celý den opravou motoru na pravoboku. Proud zatím unášel plavidlo mezinárodními vodami v blízkosti venezuelského ostrova La Tortuga. O půlnoci se k lodi přiblížila Naiguatá a vyzvala Resolute, aby ji následovala do přístavu. Zatímco kapitán výletní lodi volal na ústředí a žádal další instrukce, Naiguatá začala pálit – video zveřejněné venezuelským námořnictvem zachycuje námořníka pálícího ve tmě a kvílejícím větru z AK-47 s nadšením hodným Ramba. Načež – podle mateřské společnosti výletní lodi – venezuelský hlídkový člun do plovoucího hotelu vrazil.

Bohužel pro Naiguatá skrývá neškodný zevnějšek Resolute zesílený, pro plavby v polárních vodách určený trup, kterým dokáže hravě prorazit až metr tlustý led a jak se ukázalo, i drobná hlídková plavidla. Resolute vyšla ze srážky s „drobnými škodami“, zatímco Naiguatá začala rychle nabírat vodu a potopila se – zůstalo po ní 44 rozpačitých námořníků, které bylo zapotřebí zachránit.

Venezuela tuto verzi událostí zpochybňuje. Její ozbrojené složky tvrdí, že kolizi ve venezuelských výsostných vodách zapříčinila Resolute, jejíž posádku obvinily ze „zbabělého a trestuhodného chování“. Vedení trvá na tom, že jeho stateční námořníci podali proti neozbrojené výletní lodi „bezchybný výkon“ – nejspíše tím, že se obzvlášť elegantně odporoučeli ke dnu. Venezuelské námořnictvo také zlověstně dodalo, že Resolute, vyzbrojená mimo jiné luxusní vířivkou a saunou, mohla převážet žoldnéřské přepadové komando chystající se zaútočit na venezuelské základny. Jako důkaz jim posloužily strašlivé nafukovací čluny na její palubě. 

Brutální venezuelský režim může být v současné době obzvláště nervózní. V lednu prováděla poblíž venezuelských pobřežních vod manévry americká bitevní loď USS Detroit. A 26. března obvinily Spojené státy diktátora Nicoláse Madura a jeho nejbližší spolupracovníky z obchodování s drogami a narkoterorismu.   

Poté Donald Trump (1. dubna) oznámil, že Spojené státy zahajují ve východním Pacifiku a Karibiku „posílenou protidrogovou operaci“, do které se zapojí působivé množství válečných lodí a průzkumných letounů. Robert O’Brien, Trumpův poradce pro národní bezpečnost, prohlásil, že operace „zarazí zkorumpovanému režimu přísun hotovosti“. Venezuelské námořnictvo bude připraveno zahnat jakékoliv útočníky – tedy jen co venezuelští námořníci trochu oschnou.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.