Velmi spěšné psaní

Evropská komise si půjde stoupnout do fronty na Českou poštu.

Evropu zajímá, jestli peníze, které od státu pošta dostává, nejsou náhodou přílišnou podporou. Na výsledek bude dobré si počkat. Ve státní firmě vždy vítězily politické dohody nad ekonomikou a podobně se došlo i k 7,5miliardové injekci. Najít v ní reálný základ sebere stejně času a nervů jako čekat na balík do ruky.

Suma má poště pomoct sanovat za roky 2018 až 2022 takzvanou univerzální službu, kterou si u ní stát objednal. Jde o soubor kroků, které by sama nikdy nedělala, pokud by se chovala čistě komerčně. Třeba by nedržela tolik malých poboček, neměla velkou kapacitu dep a podobně. Služba je oddělitelná od firmy, reálně ji ale v Česku nedokáže nikdo jiný dělat. Kdysi na ni existoval fond, kam měli přispívat všichni poštovní operátoři, reálně ale nefungoval.

A v tom je právě politika. O zalepení díry ve fondu i vliv na poště se hádal Andrej Babiš už z pozice ministra financí s Milanem Chovancem coby ministrem vnitra. Pošta, tradiční hřiště ČSSD, si nakonec vyhádala místo fondu pravidelnou státní injekci. Tvrdí, že sumu odvozuje z metodiky ČTÚ. Konkurenti naopak tuší snahu do pojmu „univerzální služba“ nacpat co nejvíc položek, aby přišel co největší balík.

Evropské komisi není co závidět. Pokud se do bádání pustí hlouběji, vyplout mohou zajímavé věci s přesahem do politiky. Auditoři budou ještě rádi vzpomínat na práci na Babišově auditu.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní