Velký čínský bratr v mobilu. A napořád

Pijete alkohol a málo spíte? V Číně vám omezí volný pohyb.

Velký čínský bratr v mobilu. A napořád
ilustrační foto | Profimedia.cz

Čínské město Chang-čou chce udržet extrémní protikoronavirová opatření už napořád. Plánuje totiž využívat vylepšenou sledovací mobilní aplikaci, která monitoruje zdraví lidí. A na jeho základě jim umožňuje či znemožňuje volný pohyb.

Technologické centrum Číny už zdraví svých občanů pomocí mobilních telefonů sleduje nyní. Dosud se mohlo schovat za mimořádná opatření, která bylo nutné zavést jako obranu proti šíření covidu-19. Díky tomu mělo i velkou podporu obyvatelstva.

Podle zpravodajského webu CNBC však Chang-čou chce udržet těsný dohled nad životy svých občanů i nadále. Dokonce jej ještě upevní. A proti tomu už se někteří z místní desetimilionové populace začínají ozývat.

„Mimo období epidemie to představuje velké problémy s ochranou soukromí,“ uvedl podle webu The Guardian jeden z diskutujících na platformě Weibo. Další upozornil na to, že cizí lidé by neměli mít právo nahlédnout do individuálních zdravotních záznamů. „Měla by existovat hranice mezi zdravím jedince a zdravím veřejnosti,“ uvedl.

Jak má zmíněná aplikace fungovat? Jednoduše bude monitorovat úplně všechno. Veškerý pohyb uživatele. Sledovací systém využívá digitálních QR kódů, což se v době pandemie ukázalo jako funkční nástroj.

Po analyzování veškerých aktivit jedince pak aplikace bude jednotlivým úkonům přiřazovat číselné a barevné ohodnocení. Kromě již zmíněných zdravotních záznamů bude kontrolovat i zkonzumované jídlo, pití alkoholu, či zda dotyčný kouří. Do výsledné známky se promítne například i délka spánku či počet nachozených metrů.

Pro příklad: dvě deci vína vám sníží skóre o 1,5 bodu, sedmihodinový spánek vám jeden bod přičte k dobru.

Na základě těchto - a mnoha dalších - kritérií pak bude každý uživatel ohodnocen celkovou známkou, která bude mít vliv na volnost jeho pohybu. Pokud jste tedy silný kuřák, který si sem tam dá skleničku, můžete mít problém třeba s návštěvou rodinného příslušníka v nemocnici. Nebo dokonce s jízdou v městské hromadné dopravě.

Dosavadní aplikace je mimo jiné navázána například na populární Alipay, platební službu největšího čínského internetového prodejce Alibaba, který má své sídlo právě v Chang-čou. Někteří uživatelé už avizovali, že pokud by se ze systému na sledování zdraví stal trvalý nástroj, Alipay by ze svého mobilu odinstalovali.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní