Velké prázdné místo

Šokující náhlý odchod Petra Kellnera je tečkou za prvním dílem obnoveného českého kapitalismu. Až bude někdo psát jeho dějiny, bude tam jeho osobnosti patřit jistě více než jedna dlouhá kapitola.

Velké prázdné místo
Petr Kellner | Zdroj: reprofoto výroční zpráva PPF

Nejbohatší Čech moderní doby měl mnoho obdivovatelů a ještě více lidí ho nesnášelo. Zvláště od okamžiku, kdy se před rokem a půl ve výroční zprávě PPF postavil za starou dobrou svobodu a demokracii a zkritizoval Evropou postupující rovnostářství, relativizaci tradičních hodnot a snahu omezovat svobody, kreativitu a kritické myšlení. Tím samozřejmě nadzvedl všechny od liberální kavárny až po bojovníky z Antify.

Často byl pranýřován za své obchodní aktivity v Číně, kde má byznys nepochybně své specifické podmínky a kooperace s režimem je v mnoha oblastech nevyhnutelná. Na rozdíl od řady tuzemských politiků si však od tamního režimu vždy dokázal udržet odstup. Nakonec jeho Cetin bez velkého hluku začal budovat, na rozdíl od mnoha evropských telekomunikačních firem, síť 5G bez technologií Huaweie. A čínský byznys Home Creditu s půjčkami se přesto celkem zdatně prokousává z covidové krize a tato událost se ho nedotkla.

Kellnerova PPF je nejviditelnější stopou kuponové privatizace v Česku. Podobných fondů byly desítky, ale dobu prvotní akumulace kapitálu, k níž prostě muselo dojít a došlo v různých dobách všude na světě, jich přežilo jen pár a PPF z nich je jasně nejsilnější. Hlavně díky kontroverzní přeměně na holding a tomu, že se Kellnerovi s pomocí IPB podařilo ovládnout Českou pojišťovnu, jedinou velkou finanční instituci, která na začátku století zůstala v českých rukách, což sehrálo v rozvoji tuzemského byznysu velmi významnou roli. A Kellner to dokázal proměnit ve vstupenku mezi světovou elitu byznysu.

Ať se to komu líbí, nebo nelíbí, Petr Kellner byl od dob Tomáše Bati jediným globálním českým podnikatelem a byl v tom postavení výjimkou v celém evropském postsovětském prostoru. Po velkých figurách obvyklé zůstává velké prázdné místo. A to, jak bude vyplněno, ovlivní nejen tuzemský byznys, ale také politiku, protože kde jsou peníze, je vždy i skutečná moc, byť značně pomíjivá, jak ukázal nyní pád jednoho vrtulníku na Aljašce.

Impérium PPF je jako letadlová loď s dobrým velením a bezpochyby udrží kurz. Manažeři vědí, jak dotáhnout transakci s Monetou a postavit silnou českou finanční skupinu. A také vědí, kam směřuje postupně budovaná telekomunikačně-mediální větev jejich byznysu v podobě propojování O2 a Novy i řada dalších připravených projektů. Ale co pak, když chybí kapitán?

Výhodou PPF a základem mimořádně ziskových transakcí bylo rychlé a pružné rozhodování jediného a mimořádně bystrého a osvíceného majitele. Najít, spočítat a udeřit. Žádné korporátní rozhodovací procesy ve dvanácti úrovních. A to už se takřka určitě nevrátí. Nějakou novou oficiální hlavu firmy v dohledné době určitě uvidíme. Ale v husté pavučině vztahů českého byznysu stejně zůstane díra, kterou někdo musí zacelit.

Za korunního prince je už dlouho považován Daniel Křetínský, který má ke Kellnerově rodině i těsné osobní vztahy. Nyní se ukáže, zda na své nemalé ambice skutečně má.