Velká malá domů

Dotační miliardy na zlepšení potravinové soběstačnosti směřují hlavně k velkým firmám. Více českého jídla však díky tomu na trhu není

Velká malá domů
Momentálně není Česko soběstačné téměř v ničem. Zavedení kvót situaci ovšem nezachrání. A dotace, které mají soběstačnost podpořit, často tečou úplně jinam, než by měly. | Tomáš Novák týdeník HROT

Zadání znělo jasně: „Operace je zaměřena na zvýšení efektivity výroby a celkové konkurenceschopnosti malých a středních podniků v oblasti zpracování zemědělských produktů.“ Zdálo by se, že ani v typologii žadatelů nemůže nastat problém. „Zemědělský podnikatel, výrobce potravin nebo výrobce krmiv, který splňuje definici mikro, malého nebo středního podniku.“ A kdo že dotace na zlepšení potravinové soběstačnosti dostal? Žádosti schválené: MADETA a.s., RABBIT Trhový Štěpánov a.s., Hamé s.r.o., Bidfood Kralupy s.r.o., POLABSKÉ MLÉKÁRNY a.s.… Lépe by český záchvat gastronacionalismu nevystihl snad ani Viktor Černomyrdin.

Hledání českých rajčat

Poslancům SPD a ANO s krytím KSČM, části ČSSD a Václava Klause mladšího se podařilo protlačit kontroverzní přílepek k zákonu o potravinách, který nastavuje kvóty na povinné nákupy českých potravin. Podle zastánců má opatření pomoci tuzemským zemědělcům s odbytem a státu vylepšit potravinovou soběstačnost. Podle kritiků jde jen o malou domů velkým potravinářským podnikům a agrárníkům.

Není totiž vůbec zřejmé, kde by průměrný český spotřebitel měl každoročně sehnat například více než čtyři kila českých rajčat, aby splnil novou normu. Právě takový je totiž rozdíl mezi „nacionalistickou“ kvótou, průměrnou spotřebou a tím, kolik rajčat jsou čeští zemědělci schopni vypěstovat. To není nová věc a stát si je toho vědom. Proto ministerstvo zemědělství podle mluvčího Vojtěcha Bílého aktuálně jedná o investiční podpoře některých klíčových komodit v letošním roce. „Mimo jiné by se příští kolo Programu rozvoje venkova (PRV) mohlo zaměřit také na soběstačnost, tedy sektory prasat, drůbeže, ovoce a zeleniny,“ uvedl Bílý.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit