Velká hromada žalob

O hromadných žalobách se mluví už léta, přesto v našem právním řádu stále nejsou zakotvené. Jak nám chybí, ukázal pád Bohemia Energy

Podání balíku několika tisíc žalob na společnost Bohemia Energy je podle Maroše Kravece hotová věc. A zakladatel společnosti LitFin, která se specializuje na komerční financování soudních sporů, vůbec nepochybuje, že u soudu uspěje. Bohemia Energy podle něj uzavřela s lidmi smlouvy o dodávce energií za určitou cenu a tyto smlouvy porušila: „Jak by to vůbec mohlo dopadnout jinak?“ Do poloviny minulého týdne se prý LitFinu přihlásilo „čtyři až pět tisíc“ poškozených klientů a jejich počet podle Kravece každou hodinu roste. Každému z nich LitFin slibuje, že mu zadarmo obstará „zastoupení předními advokátními kancelářemi“ a odměnu si strhne až z vysouzené kompenzace.

O tom, jestli žalobám vyhoví soud, můžeme zatím jen spekulovat (zdaleka ne všichni právníci jsou tak optimističtí jako Kravec, navíc je otázka, zda v Bohemia Energy zbylo dost peněz), ovšem stejně zajímavé bude sledovat, jakým způsobem si při tom bude justice počínat – projedná všechny žaloby najednou, či každou zvlášť, budou o nich v takovém případě rozhodovat jednotliví soudci stejně, nebo každý jinak a jak to celé bude dlouho trvat? Je to jedna velká nejistota, ovšem něco už je díky pádu Bohemia Energy jasné –Česku chybí zákon, který by umožnil podávat skutečné hromadné žaloby. Ve Spojených státech přitom hromadné žaloby fungují mnoho desítek let a ze států evropské „sedmadvacítky“ je už zavedlo rovných dvacet.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit