Velcí investoři byty drží. Česko má na trhu rekordní špunt

V Praze je levnější bydlet v nájmu než platit hypotéku. Kdo nestihne vlak, na byt dosáhne těžko.

Velcí investoři byty drží. Česko má na trhu rekordní špunt
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Developeři a investoři drží v Česku byty. A to v takové míře, která je ve střední a východní Evropě nevídaná. Výsledky průzkumu nadnárodní poradenské společnosti Colliers řečeno: nájmy kvůli tomu ještě podraží a budou se stávat ještě více nedostupnými. A zdraží i byty na prodej.

„Institucionální investoři nyní účinně soutěží s jednotlivci a rodinami o koupi bytů. Výsledkem je, že k prodeji bude ve výstavbě ještě méně bytů – což bude vyvíjet další tlak na zvyšování cen bytů, které jsou postaveny za účelem prodeje,“ řekl k výsledkům mezinárodního srovnání Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers pro Českou republiku a Slovensko.

Českou republiku v množství stávajících projektů s investičními byty ve vlastnictví developerů a investorů v regionu následuje druhé Polsko. Pro srovnání: zatímco velcí investoři jako Heimstaden nebo CPI Byty mají v Česku 57 tisíc jednotek, na daleko větším polském trhu jich obdobné firmy shromáždily jen 4500.

Poptávka po pronájmu podle Andy Thompsona poroste, protože lidé nebudou moci najít dostatečný kapitál pro získání hypotéky na stále dražší byty. „Nakonec růst nájemného, ​menší nabídka a zvýšená poptávka pomůžou učinit ze soukromých nájemních bytů pro investory jedno z nejzajímavějších aktiv na trhu,“ dodal. Čili dobrá vidina pro majitele, špatná pro ty, kteří bydlení hledají. Dosud byl výnos v závislosti na lokalitě v rozmezí 3,5–4 procenta.

Autoři studie si také všimli, že v mnoha zemích existuje rostoucí trh s byty k pronájmu, protože lidé investují do rezidenčních nemovitostí pro osobní investiční účely. Děje se to hlavně proto, že uložené úspory na osobních účtech neposkytují žádné smysluplné výnosy a náklady na půjčky na hypotéku byly historicky nízké.

„Nedostatek nových bytů na mnoha trzích spolu s dopadem této činnosti tuto dynamiku na trzích zesiluje a způsobuje, že se sen o vlastnictví domova pro mnoho lidí stává zdánlivě nemožným. Také z těchto důvodů roste celý sektor soukromého vlastnictví bytů k pronájmu a zájem investorů,” odůvodňuje Kevin Turpin, regionální ředitel oddělení průzkumu trhu pro střední a východní Evropu v Colliers.

V Česku je s ohledem na tuzemské poměry draho už nyní. Z průzkumu vyplynulo, že ke složení 15 procent peněz potřebných na byt, je potřeba v průměru 4,65 roku, což je v regionu nejvyšší číslo. V posledním Bulharsku to trvá něco přes dva a půl roku. Co se zdražování týká, Česko je v celoevropském přehledu také hodně vysoko, konkrétně druhé. Pokud byl index v roce 2015 na 100 bodech, v prvním Maďarsku je teď na 177,6 a v druhém Česku na 153,9 bodu. Nejméně pak rostl index cen domů v Rumunsku.

Praha je v regionu také první v cenách nájmů (12,25 eura na metr čtvereční) a prodejů bytů (4700 eur na metr čtvereční). Že se trh v hlavním městě zbláznil, dokládá ještě jedno srovnání ze studie. Jde o orientační srovnání měsíčních hypoték s platbami za nájemné v průměru za byt o ploše 45 metrů čtverečních. V Praze je splátka hypotéky v regionu nejvyšší, a to 780 eur (poslední Sofie má 275 eur). Jako cenově dostupnější volba se jeví v hlavním městě Česka podle studie nájem než splátka hypotéky. Ve Varšavě, Sofii a Bukurešti je to naopak.