Vybrané články
z týdeníku The Economist

Vedlejší oběti covidu-19

Kvůli pandemii se odkládají desítky milionů operací a životně důležitých vyšetření.

Vedlejší oběti covidu-19
ilustrace Vojtěch Velický

Potvrdilo se, že roušky jsou účinným nástrojem ke zpomalení šíření koronaviru. V Japonsku si však tímto způsobem zakrývají lidé obličej z jiného, méně závažného důvodu: aby schovali pooperační otoky. Zpravodajská agentura Kyodo News minulý týden informovala o dramatickém nárůstu poptávky po plastických operacích. Zdá se, že tento fenomén je spíše důsledkem příležitosti než nezbytnosti. „Mnozí pacienti, kteří v současné době nechodí do práce a mají víc volného času, začali uvažovat o tom, že podstoupí plastickou operaci,“ vysvětluje Yoshimura Kotaro, ředitel Japonské společnosti plastické a rekonstrukční chirurgie (JSPRS).

To je ovšem výjimka z pravidla. Nemocnice po celém světě omezily během pandemie počty běžných operací a zákroků, aby zajistily pacientům bezpečí a měly volné kapacity v případě návalu postižených koronavirem. Britská Národní zdravotní služba (NHS) odhaduje, že odložila už více než dva miliony plánovaných operací a uvolnila tak 12 tisíc lůžek pro pacienty s covidem-19. Některé pooperační jednotky se změnily na jednotky intenzivní péče v momentě, kdy normální JIP přestaly stíhat. Chirurgové a sestry začali plnit nové úkoly. Na některých místech se nedostávalo osobních ochranných prostředků a nemocnice musely zavést jejich příděly.

Kolik operací bylo odloženo nebo zrušeno? Většina vlád aktuální data nezveřejňuje. Výzkumníci z Birminghamské univerzity se ve snaze odhadnout dopad zeptali samotných lékařů z celého světa. Průzkumu se zúčastnilo více než 500 specialistů z 359 nemocnic v 71 zemích. Informace vložené do statistického modelu vedly k výslednému odhadu počtu zrušených operací ve 190 zemích. Vědci na základě zkušeností z Číny předpokládají, že činnost zdravotních systémů je obvykle narušena na 12 týdnů.

Studie dospěla k závěru, že během této doby bylo, je nebo bude celosvětově zrušeno nebo odloženo více než 28 milionů volitelných operací. Většina z nich, 26 milionů, není nezbytně nutných. Jenomže se zpozdí i 2,3 milionu operací pacientů postižených rakovinou stejně jako téměř půl milionu dobrovolných císařských řezů. Zdravotní systémy v chudých zemích, například v subsaharské Africe, nejsou tak pružné a podstatně jednodušeji se rozloží. V zemích, kde se provádí relativně málo operací, se navíc na procentuální odchylce výrazně podepíše i malé množství změn. 

Nemocnice musely uprostřed pandemie porovnat případné důsledky odložených procedur s rizikem případného vystavení většího počtu lidí nákaze. Nečekané zpoždění v léčbě se některých lidí nevyhnutelně dotkne. „Pacienty, kteří čekají na umělé klouby, může bolest místo sem tam jedné noci úplně připravit o spánek,“ varuje Derek Alderson, prezident Královské koleje chirurgů Anglie. Někteří pacienti si mohou vybudovat závislost na opiátech, které užívají, aby bolest zvládli. Dalšími důsledky může být ztráta zaměstnání a psychické potíže.

Na soukromé nemocnice začíná doléhat finanční tíseň. Podle Asociace amerických nemocnic přicházejí poskytovatelé kvůli pandemii měsíčně odhadem o 50 miliard dolarů. Ani zbavit se všech operační restů nebude nic lehkého. Autoři studie odhadují, že i v případě, že by nemocnice v následujících měsících zvýšily počet prováděných chirurgických zákroků o pětinu, mohlo by dohánění restů trvat 45 týdnů, tedy skoro rok. Lékaři budou muset navíc ve chvíli, kdy se začne znovu operovat, rozhodnout, kteří pacienti dostanou přednost. U některých zákroků, jako jsou operace mandlí nebo bariatrické operace, odklad nejspíš žádné vážné potíže nezpůsobí. Jiné bude potřebovat vyhodnotit individuálně.

Úplně nahoře na seznamu nevyřízených záležitostí bude „schovaný“ pořadník pacientů, kteří budou péči potřebovat akutně. „Spousta pacientů se z obav, aby se nenakazili koronavirem, vůbec k lékaři neobtěžovala, ani nebyla odeslána do nemocnice,“ vysvětluje profesor Alderson. Zatímco pacienti s rakovinou vyčkávají, nádory rostou. Charitativní společnost Cancer Research UK odhaduje, že týdně není diagnostikováno na 2000 případů rakoviny, které budou později dost možná už neoperovatelné. Je jen otázkou času, kdy se řada neakutních operací změní v akutní.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní