Vedlejší dopad covidu: v USA docházejí drobné

Uzavření obchodů zastavilo v USA přirozenou cirkulaci peněz. Obchodům a bankám chybí drobné a prosí lidi, aby jim přišli rozměnit.

Vedlejší dopad covidu: v USA docházejí drobné
ilustrační foto | Profimedia.cz

Spojené státy jsou jednou ze světových ekonomik nejpostiženějších koronavirovou krizí. Kvůli nekontrolovatelnému šíření covidu-19 byla řada států nucena zavírat obchody. V těch otevřených zase platilo doporučení platit kreditními kartami. Kvůli tomu teď tamní obchodníci i banky řeší neobvyklý problém: nedostatek mincí.

Problém přiznala i americká centrální banka Fed, podle které byl oběh peněz znatelně narušen. Ministr financí USA Steven Mnuchin zase vyzval Američany, aby nosili drobné do bank a tam si je vyměňovali za bankovky. Federální vláda očekává, že se situace postupně vrátí k normálu, v současné chvíli ale mají obchody a finanční instituce velké potíže.

Například potravinový řetězec Kroger ve svých prodejnách sice stále přijímá hotovost, zákazníkům však nabízí možnost nechat si vrácenou částku z nákupu připsat na věrnostní kartu, ze které mohou platit při příští návštěvě. Případně je upozorňuje i na možnost vzdát se vrácených peněz ve prospěch charity. Řetězec obchodů se smíšeným zbožím WaWa zase nabízí zákazníkům nápoj zdarma, pokud si u něj vymění drobné v hodnotě pět dolarů za bankovku, za padesát dolarů v mincích jim pak dá sendvič.

Na nedostatek drobných reagují podobným způsobem i banky. Community State Bank spustila systém odkupu drobných, ve kterém mohou lidé získat pět dolarů jako bonus za každých sto dolarů v mincích, které do banky přinesou, s tím, že maximálně mohou tímto způsobem získat 500 dolarů. Bankovní síť z Wisconsinu s tímto nápadem vzbudila mezi místními ohlas a těžit z toho mohly i tamní obchody.

Jinde se však s nedostatkem čtvrťáků, nikláků a centů potýkají dál. Citelně zasažené jsou například prodejní automaty. Více než polovina z nich stále přijímá mince jako jediný způsob platby, píše zpravodajský web Washington Times. Téměř v devadesáti procentech automatů pak mincemi lze platit, i když některé z nich nabízejí i alternativu v podobě kreditních či věrnostních a předplacených karet.

Síť prodejních automatů Giant Wash Laundry z Minneapolis nakupuje pro svých jedenáct přístrojů týdně drobné za čtyři až osm tisíc dolarů. Když se však přirozený oběh peněz zastavil, musel si majitel sítě Daryl Johnson vypomoci jinak. Část mincí si zajistil přes rodinu či známé, přístroje nechal upravit tak, aby přijímaly pouze bankovky menší hodnoty a pro drobné dokonce sám jel čtyři hodiny do Omahy. „Trochu jsme vyšilovali,“ přiznal webu Washington Times.

Po svém si poradilo akvárium v Pine Knoll Shores v Severní Karolině. Během přerušení provozu pročistilo vodopád, kam lidé házejí mince. Za čtrnáct let jich tam přistálo tolik, že jejich přepočítávání zabralo několik dnů. Získanou sumu akvárium použije na pokrytí ztráty. „Každá penny se počítá. Doslova,“ řekla k tomu mluvčí akvária Danielle Boltonová.