Vědci našli vrak lodi Endurance

Více než tři kilometry pod zamrzlou hladinou antarktického Weddellova moře objevil tým britských vědců vrak lodi Endurance polárního badatele sira Ernes­ta Shackletona

Vědci našli vrak lodi Endurance
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ten je přitom považován za nejcennější ze známých podmořských vraků. Vědci měli k dispozici ledoborec a několik dálkově ovládaných ponorek vybavených kamerami.

Videozáznam pořízený v tříkilometrové hlubině ukázal, že loď je – také díky pochopitelné absenci dřevožravých organismů – v překvapivě dobrém stavu. Dokonce i pěticípá hvězda Polárka a nápis Endurance (vytrvalost) nad ní jsou dodnes jasně viditelné.

Těšíte-li se však na promrzlý suvenýr, budete zklamáni: loď klasifikuje mezinárodní Antarktická smlouva jako podmořskou památku, pročež musí zůstat, jak je.

Loď uvěznil, zničil a potopil antarktický led v roce 1915; sir Ernest a jeho posádka však dokázali pěšky a na malých člunech takřka zázračně uprchnout do civilizace. Vědcům se podařilo loď objevit v sobotu 5. března, shodou okolností v den stého výročí Shackletonova pohřbu.