Ve Sberbank vzniká aliance proti garančnímu fondu

Krach Sberbank jde do finále. O jejím osudu budou za pár dní rozhodovat její věřitelé. Část z nich se teď snaží vyšachovat dominantního hráče – Garanční systém finančního trhu

Ve Sberbank vzniká aliance proti garančnímu fondu
ilustrační foto | Michal Čížek, týdeník Hrot

Rozuzlení jednoho z největší krachů za poslední roky se blíží. Ještě na začátku tohoto roku byla Sberbank v Česku úspěšnou středně velkou bankou s aktivy v hodnotě přes šedesát miliard korun. V mnoha ukazatelích uzavírala žebříčky top 10 nejvýznamnějších bank. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu ovšem vše rázem změnil. Tento čtvrtek o jejím osudu budou rozhodovat věřitelé. Už teď je jasné, že to nebude poklidné setkání.

Jak už to u podobných případů bývá, kolem Sberbank se začaly mobilizovat nejrůznější zájmové skupiny v čele s předními advokáty a specialisty na insolvence. Mnohé už naznačovala atmosféra na jednáních předběžného věřitelského výboru, kde si tvrdě šli po krku zástupci ČNB, Garančního systému finančního trhu (GSFT) a insolvenční správkyně Jiřina Lužová na jedné straně s táborem věřitelů kolem státního podniku Čepro, Kraje Vysočina a Tipsportu. Podobně napjaté rozpoložení se dozajista přenese i na věřitelskou schůzi.

Rozložení sil nedává prostor na velké zvraty. Na schůzi věřitelů se totiž rozhoduje hlasy odvozenými od velikosti pohledávek. A v tomto ohledu představuje GSFT, který vyplácel drobné střadatele banky, bezpečně nejsilnějšího věřitele s pohledávkami přes 27,4 miliardy korun. To je bezmála polovina z celkových dluhů banky. Zvolit si nové složení věřitelského výboru, klíčového orgánu, a prakticky si tak ohlídat další průběh insolvence by pro garanční fond neměl být problém. Tím spíše, že si advokát fondu Richard Tománek zatím notuje s insolvenční správkyní i Českou národní bankou, která v případu vystupuje jako věřitel i jako regulátor trhu. Společně tlačí na co nejrychlejší prodej aktiv Sberbank, ideálně v jednom celku některému z tuzemských bankovních domů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit