Včely jsou na med, ale na co jsou vosy?

„Vosy jsou k ničemu, jen otravují,“ možná vás napadá, když vám narušují letní pohodu. Omyl!

Včely jsou na med, ale na co jsou vosy?
Vosy jsou stejně důležité jako včely a další hmyz – jsou to užiteční predátoři, opylovači a produkují látky, které by mohly nalézt uplatnění v medicíně. | foto Otakar Fojt

„Můj život už nemá smysl, přišla jsem o domov. A ten zatracený hlad,“ možná se vosám honí hlavou na konci léta. Když vtom najednou: „Cítím jídlo, sláva!“ A zamíří si to přímo k vašemu pivu či zmrzlině, kterou si právě vychutnáváte na zahrádce oblíbeného podniku.

„Vosy jsou koncem léta otravnější, protože přišly o smysl života – péči o larvy –, ztratily domov i zdroj obživy. Mají hlad, proto je tak láká sladké, vůně masa, kvašeného, ale i náš pot,“ říká entomolog Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Jakkoli jsou otravné, samy od sebe až na výjimky nezaútočí. Je dobré mít je pod kontrolou – sledovat, kde jsou a co dělají, ale jinak je stačí nechat být. Dramatické odhánění a máchání rukama je spíše vyprovokuje,“ radí.

Vosy jako včely

K čemu jsou vosy dobré? Častá otázka, která zaznívá nejen na letních zahrádkách. U včel, producentek medu, existenci dokážeme pochopit a případné žihadlo odpouštíme, ale vosy? „Z hlediska ekosystémů jsou vosy stejně důležité jako včely a další druhy hmyzu. Věda je bohužel dlouho přehlížela, teprve poslední dobou se ukazuje jejich význam,“ zdůrazňuje entomolog.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit