Vybrané články
z týdeníku The Economist

Včela lepší kanárka

Bezobratlí živočichové dokážou rozpoznávat chemické stopy nemocí. Budou nám mouchy, červi či včely sloužit jako horníkům kanárci?

Včela lepší kanárka
ilustrace Vojtěch Velický

Psi dokážou vyčmuchat věci při koncentraci jedna ku bilionu - což odpovídá jedné kapce v jezeru o velikosti dvaceti olympijských bazénů. Lidé tuto jejich schopnost úspěšně využívají. Cvičení psi umějí vyčenichat výbušniny a drogy, vystopovat pohřešované osoby, a dokonce dovést k cíli hledače lanýžů. Jsou schopni detekovat i nemoci včetně rakoviny, malárie, Parkinsonovy choroby a covidu-19 dřív, než se objeví jejich zjevné symptomy.

Studie publikovaná v roce 2019 popisuje, že vycvičení psi dokázali v 97 procentech případů identifikovat krev odebranou pacientům s rakovinou plic. Skupina německých výzkumníků nedávno dokázala vycvičit psy, aby rozpoznali z odebraných vzorků slin ty, jež jsou nakažené SARS-CoV-2, virem způsobujícím nemoc covid-19. Zvířata měla 94procentní úspěšnost.

Výcvik psů však zabere nějaký čas. Psovody je nutné zaplatit. A zvířata se mohou unavit nebo se začít nudit. Při studiích zabývajících se odhalováním rakoviny prošla úspěšně výcvikem necelá polovina psů. Nejlepší přítel člověka proto nepředstavuje praktickou odpověď na otázku, jak detekovat nemoc dostatečně rychle, aby do vás nestihla zaseknout drápky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit