Vybrané články
z týdeníku The Economist

Varujte nás před koronou

Politici ignorují vzdálenější rizika. Přitom právě v tom by mohli být užiteční.

Varujte nás před koronou
ilustrace Vojtěch Velický

V roce 1993 radil tento časopis lidem, aby si dávali pozor na nebe. Lidstvo v té době disponovalo jen žalostnými vědomostmi o asteroidech, které by se mohly srazit s naší planetou. Podobně jako jaderné války a mohutné sopečné erupce mohou dopady velkých asteroidů výrazně zacvičit s klimatem. Pokud by tedy nějaký zdevastoval, dejme tomu, na několik let celosvětovou úrodu, připravil by o život značnou část populace. Je nutné připustit, že taková možnost nebyla dvakrát pravděpodobná. Vzhledem k případným důsledkům však dávalo smysl požadovat ujištění, že podobný náraz nehrozí, a v té době se nezdálo, že by se kdokoliv obtěžoval to ověřit.

Dopady asteroidů jsou extrémním, ne však netypickým příkladem globální ignorace. K málo pravděpodobným událostem s dalekosáhlými důsledky nicméně dochází. Jednotlivci před nimi hledají ochranu u vlád svých zemí a – pokud si to mohou dovolit – u pojišťoven. Lidstvo, soudě dle toho, jak jej reprezentují světové vlády, je naopak raději až do poslední možné chvíle ignoruje, a to i v případě, že cena předpovědi není nijak vysoká. Jsme svědky zbavování se odpovědnosti a zrazování budoucnosti. 

Korona jako korona

Covid-19 slouží jako tragický příklad. Virologové, epidemiologové a ekologové už desítky let varují před rizikem chorob příbuzných s chřipkou, jež mohou přenášet divoká zvířata. Když se však SARS-CoV-2 začal šířit, disponovala jen hrstka zemí vítěznou kombinací praktických plánů, výbavou, jež byla k uskutečnění těchto plánů nezbytná, a byrokratickou kapacitou je skutečně zrealizovat. Ty, kterým se to povedlo, z toho zásadně těžily. Tchaj-wan do dnešního dne hlásí pouhých sedm úmrtí v souvislosti s covidem-19 a jeho ekonomika utrpěla jen minimálně. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit