Varhan z IKEA. Přes den montuje nábytek a v noci skládá

Pokud vám zítra Varhan Orchestrovič Bauer přijde domů montovat nábytek, nebude to vtip. I umělci skládající hymny mají rodiny, které musejí živit.

Varhan z IKEA. Přes den montuje nábytek a v noci skládá
Pokud vám zítra Varhan Orchestrovič Bauer přijde domů montovat nábytek, nebude to vtip. I umělci skládající hymny mají rodiny, které musejí živit. | David Port

Varhan Orchestrovič Bauer je prostě pojem. Je podepsán pod hudbou k řadě filmů, znělek i reklam. Svou vlastní tvorbu často hraje i nahrává s orchestrem, který založil pod jménem Okamžitý filmový orchestr. Varhan umně mixuje nejrůznější hudební žánry a výsledek bývá často velmi originální, chytlavý a provokativní. Ostatně jako on sám. K dokonalosti dovedl oboje před dvanácti lety, když nově zkomponoval českou hymnu a pro tuto příležitost si nechal ušít speciální frak v barvách trikolory, který zkombinoval se zlatými kalhotami. 

Fraky a mušketýrské kabáty budou patrně součástí jeho image nebo možná i domácím oděvem. Novinářskou návštěvu přijímal v jednom takovém tmavomodrém poté, co vylezl z vany. Kdyby se vám zítra tento osobitý hudební skladatel a dirigent s vizáží bohéma objevil přede dveřmi s brašnou s nářadím a slovy „jdu vám smontovat ten nábytek z IKEA“ věřte, že nejde o žádný poťouchlý fórek. Úspěšný skladatel podepsaný třeba pod hudbou k Formanovu filmu Goyovy přízraky teď občas pracuje jako truhlář. I to je jedním z důsledků koronavirové krize. Umělci totiž také mají rodiny, které musejí živit. Po nocích ale skládá a připravuje další projekty – roztočené filmy, korunovační mši a symfonii Aqua et sanum. 

Beranidlem do kostela?

Už 28 let (s výjimkou roku 1995, kdy pobýval v USA) pořádá Varhan na Vánoce s Okamžitým filmovým orchestrem koncert, na kterém představuje svoje nová díla. Třeba filmovou muziku, když ji chce zahrát živě, a tu pak doprovodí i projekcí. V Okamžitém filmovém orchestru hrají někteří muzikanti už od svých 14 let a za tu dobu se vypracovali mezi ty nejobsazovanější, ať už ve sféře symfonické, bigbandové, nebo rockové.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit