Vapiano zavřelo krám v Rakousku

Řetězci restaurací z pěti kontinentů došly peníze. V Česku je ohrožena až polovina restaurací.

Vapiano zavřelo krám v Rakousku
ilustrační foto | Michal Čížek

Bez spěchu a starostí, dlouhý život s radostí. Motto sítě restaurací Vapiano je nyní vším, jen ne výstižným textem o tomto umírajícím a starostiplném řetězci. V březnu kvůli koronavirové krizi musely jeho restaurace vyhlásit insolvenci v Německu a nyní přichází na řadu Rakousko. V nelehké situaci je trojice českých restaurací Vapiana.

V domovském Německu je už v insolvenci pětapadesát „italských“ restaurací Vapiana plus dalších 230 provozů. Tamní vláda má na stole žádost o pomoc. V Rakousku nyní přišlo o práci celkem 700 zaměstnanců Vapiana, 160 z nich ve Vídni, kde přistála také žádost o podporu.

Vapiano má zhruba 180 restaurací na pěti kontinentech a na trhu působí od roku 2002. V Česku je zastoupena třemi restauracemi v Praze v obchodních centrech na Chodově, na Národní třídě a Na Příkopech.

Nejde ale zdaleka jen o příklad Vapiana. V krizi se ocitl celý restaurační byznys. V provozu je v Česku sotva čtvrtina restaurací, většinou se orientuje na rozvoz a výdej jídla. I tak jsou ale tržby zanedbatelné, klesly řádově o 80 procent.

Oboru, který v Česku zaměstnává bezmála 200 tisíc lidí, má pomoci vládní program Antivirus. Je orientován na zaměstnance, kterým kompenzuje výpadky mezd. Nabízí až 80 procent nákladů na mzdy. Podpora se ale vyplácí jen do střední hodnoty mezd v oboru a zaměstnavatelé musejí dál platit za zaměstnance odvody. Podle Asociace restaurací a hotelů je to demotivační opatření, které majitele ekonomicky vede k uzavírání restaurací. 

Předzahrádky restaurací budou smět v Česku otevřít pravděpodobně 25. května, vnitřní prostory až 8. června. „Současná situace je tíživá. Podnikatelé se rozhodli udržet pracovní místa, zažádali si o úvěr přes program Covid, tři týdny a déle ale již čekají bez jakékoliv odpovědi. Nyní se dozvěděli, že opatření budou trvat zhruba čtvrt roku. Mohou si sice zažádat o pomoc v programu Antivirus, jenže ten je nepřijme, pokud mají jakékoli dluhy, a ty mnozí bohužel mají,“ řekl Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Je tak velmi pravděpodobné, že zpráv o krachu restaurací bude přibývat, podle asociace možná v červnu znovu neotevře až polovina z nich.