Válka zpřetrhala letité vazby českých jaderných firem s Ruskem. Firmy musí přežít do stavby Dukovan

Čeští dodavatelé jaderného průmyslu byli léta zvyklí na spolupráci s Ruskem. Nyní se snaží přeorientovat na jiné trhy a zpřetrhat vazby s problematickými majiteli

Válka zpřetrhala letité vazby českých jaderných firem s Ruskem. Firmy musí přežít do stavby Dukovan
Dmitrij Vasečko | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Minulost Dmitrije Vasečka je podobně komplikovaná jako u mnoha jiných lidí narozených v druhé polovině 20. století ve východní Evropě. Jak říká, narodil se v SSSR, jeho otec byl Ukrajinec a matka Ruska. Vasečko má pas Ruské federace, už deset let však žije v Česku, kde vlastní výrobce kabelů Kabelovna Kabex s továrnou v Holýšově na Plzeňsku. Opakovaně zdůrazňuje, že navzdory původu majitele je Kabex českou společností. Na stránkách firmy dodnes visí jeho prohlášení z 24. února letošního roku, kde odsuzuje agresi a zdůrazňuje, že každý stát má právo demokraticky si rozhodnout o svém vlastním směřování.

Firma s téměř třísetmilionovým obratem a více než sto zaměstnanci nevyrábí obyčejné dráty. Jde o vysoce specializované produkty určené pro konkrétní průmyslové zakázky, včetně jaderných elektráren. Kabex dodával hermetické kabelové průchodky třeba na stavbu ruské jaderné elektrárny Novovoroněžská, v menší míře se podílel i na subdodávkách pro obří, šestiblokovou indickou elektrárnu Kúdankulam.

Firma zároveň ještě nedávno doufala v zakázky na nových elektrárnách Akkuyu v Turecku, El Dabaa v Egyptě a případně i Paks II v Maďarsku, jejíž vznik je stále nejistý. Ve všech případech jde však o projekty, které buduje či má vybudovat ruská státní korporace Rosatom. Více než ruský trh, který se na obratu Kabexu podílí méně než pěti procenty, měl však pro firmu význam trh ukrajinský. Tam šla pětina exportů podniku.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit