Válka pro každého. FBI si posvítila na dark web

FBI přelstila ruské hackery. Husarský kousek však patří pouze k prvním výstřelům války, jíž se vyhnou jen poustevníci.

Válka pro každého. FBI si posvítila na dark web
ilustrační foto | Shutterstock.com

Leon Panetta si může mnout ruce. Když v roce 2012 coby ministr obrany varoval před kybernetickými útoky, jež mohou shazovat vlaky z kolejí a napouštět vodní nádrže jedy, leckdo měl za to, že Panetta trochu nadsazuje, aby získal pro svůj resort víc peněz. Jak se mělo později ukázat, nenadsazoval vůbec. Jeho tehdejší konkrétní scénáře s vykolejenými vlaky naplnění dosud nedošly - ale klíčové slovo je zde „dosud“.

Během prvních pěti měsíců letošního roku se většinou dosud neznámí hackeři pokusili rozhodit regulační systém největší čističky vody na Floridě, znehybnili masokombinát JBS, napadli trajekty na oblíbené rekreační středisko prominentů na ostrově Martha’s Vineyard a mnoho dalšího. Nejpopulárnější mezi kyberzločinci se stalo vydírání pomocí takzvaného ransomwaru: podle FBI útočí tímto způsobem zločinci na americké počítače v rukou firem, vládních institucí i jednotlivců v průměru každých osm minut.

Nepříjemné překvapení

Útok pomocí ransomwaru není žádný intelektuální zázrak. Nemusíte příslušný program sami psát, nejste-li ten typ. Stačí, když si jej najmete od výrobce, například ruské skupiny DarkSide, za hotové nebo za předem dohodnutou provizi. Pak na vyhlédnutý cíl najatou zbraň vypustíte a sdělíte mu, co provedete, pokud nezaplatí. A čekáte, jestli bude mít dost pevné nervy.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit