Válka pod pěti kruhy

Termín nových voleb do vedení Českého olympijského výboru je v nedohlednu, sportem zmítá složitý právní spor o výklad stanov. Ve skutečnosti jde o mnohem víc – o osobní válku o vliv mezi Jiřím Kejvalem a Miroslavem Janstou.

Válka pod pěti kruhy
Jiří Kejval | Profimedia.cz

Volby se měly konat koncem února formou tajného hlasování, neboť pořádání tradičního olympijského pléna znemožnil covid-19. Už to se některým funkcionářům nelíbilo a samotné volby se staly rozbuškou, která jen ilustrovala rozpolcenost sportovního prostředí.

Volby kritizovalo vedení České unie sportu v čele s Miroslavem Janstou, u soudu je napadl Zdeněk Ertl, šéf Sdružení sportovních svazů ČR, někdejšího Svazarmu, pod které spadá 20 svazů a přes půl milionu členů. Stejně tak se do svého někdejšího spojence Jiřího Kejvala, současného šéfa ČOV, opřel právník a šéf Autoklubu ČR Jan Šťovíček. 

„Stanovy Českého olympijského výboru v řadě ustanovení zcela jednoznačně odporují novému občanskému zákoníku z roku 2012, který jasně mluví o tom, jaké náležitosti mají mít spolky. Z toho pohledu jsou volební mechanismy a samotné plénum ČOV jako nejvyšší orgán v rozporu se zákonem,“ argumentuje Ertl.

Ataky byly úspěšné. Soud vydal předběžné opatření a pořádání voleb zablokoval. Pro Kejvala jde o velkou nepříjemnost. Ten se sice se svými právníky proti rozhodnutí soudu odvolal, avšak řešení složité právní debaty je v nedohlednu, stejně jako podoba a termín nových voleb.

„Budeme to muset vysvětlovat na Mezinárodním olympijském výboru. Navíc můj mandát podle zákona lex covid skončí tři měsíce po ukončení nouzového stavu, což může být někdy těsně před nebo v průběhu olympijských her, které jsou pro nás samozřejmě absolutní prioritou,“ říká k tomu Kejval.

ČOV by měl navíc v souladu se stanovami na jaře zorganizovat ještě řádné plénum a v červnu nominační plénum na OH v Tokiu. „Proto jsme chtěli mít volby co nejdříve za sebou, takže tato situace nás vůbec netěší. Z tohoto pohledu vnímáme výtky našich oponentů jako obstrukci. Silně vnímáme vůli pléna ČOV, kdy se jen čtyři delegáti ze 79 vyslovili proti způsobu voleb tak, jak jsme je svolali,“ dodává Kejval.

Obsazení a načasování složitého právního sporu, který se točí zejména kolem výkladu stanov ČOV, není náhodné. Sportem už několik měsíců zmítají vyhrocené boje mezi hlavními představiteli a největšími střešními organizacemi, které mimo jiné souvisí i s trestním stíháním Miroslava Jansty a několika dalších osob kvůli ovlivňování dotací. 

Jak rozumět současným sporům mezi funkcionáři? Kdo s kým a proti komu? A proč? Více čtěte v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 15. března.