Loupež na kolejích

Vlivní ostravští podnikatelé bratři Šuškové podali trestní oznámení na vedení ČD Cargo.

Loupež na kolejích
ČD Cargo | Tomáš Novák týdeník Hrot

Na českých kolejích vypukla válka mezi státním přepravcem ČD Cargo a uskupením firem kolem společnosti Ostravské opravny a strojírny, kterou ovládají bratří Šuškové. 

Sázky jsou vysoké, bratři Šuškové hrají o to, zda vůbec ještě někdy získají od přepravce nějaké zakázky, vedení ČD Cargo zase o to, jestli “bratrský tlak” ustojí a bude podnik dál řídit. 

O probíhajícím sporu prosakují informace na veřejnost již několik měsíců, v poslední době ale vše nabírá na intenzitě. Spíš připomíná špionážní drama, kdy se na světlo dostávají tajné smlouvy a kompromitující informace. Do kauzy se již zapojila i policie. Týdeníku Hrot se podařilo získat několik dokumentů a informací, díky kterým lze kauzu zrekonstruovat. 

Záležitost nabrala obrátky v průběhu roku 2016, kdy ČD Cargo hledala možnosti, kde sehnat další vagony na přepravu zboží. Volba padla na pětistovku uhláků s nudným názvem ŽKV (železniční kolejové vozidlo). Kvůli nim uzavřela ČD Cargo smlouvu se slovenskou firmou SMK, která vagony odkoupila s tím, že je zmodernizuje a Cargu pronajme.

„Celý tendr považujeme za netransparentní a nevýhodný pro ČD Cargo,“ řekl týdeníku Hrot Rudolf Šuška. Jeho firma kvůli kontraktu Carga s SMK podala trestní oznámení. „Již jsem byl na policii podat vysvětlení,“ tvrdí Šuška.

Zmíněný dokument má redakce k dispozici; sestává ze dvou bodů – za prvé z trestního oznámení na neznámé pachatele z řad managementu, statutárních orgánů a dozorčí rady ČD Cargo pro podezření ze spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a za druhé z obecného ohrožení. 

Šéf společnosti ČD Cargo Ivan Bednárik naopk tvrdí že vedení jeho formy nepochybilo, správnost rozhodnutí prý mimo jiné potvrdil třeba interní ekonomický audit. Za šéfem Carga stojí i vedení mateřských Českých drah, které současnou kauzu považuje spíše za součást ostrého konkurenčního boje. 

Více o vyhroceném sporu, který připomíná špionážní drama, najdete v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 18. května. Kupujte na stáncích, předplatit si týdeník Hrot můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní